Sprzedaż bez akcyzy nie daje prawa do odliczenia

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Od 1 marca br. – wraz z wejściem w życie nowej ustawy o akcyzie – zmieniły się zasady opodatkowania samochodów osobowych. Przedsiębiorcy mają jednak wątpliwości, jak rozliczyć akcyzę od samochodów kupionych przed tą datą a sprzedanych już pod rządami nowych przepisów
[b]– Proszę o podanie sposobu rozliczenia akcyzy przez dilera samochodowego, który nabył samochód od importera w lutym 2009 r. i otrzymał fakturę zawierającą kwotę akcyzy, za którą:1) zapłacił w lutym, naliczona akcyza została rozliczona w deklaracji AKC-3 za luty, samochód sprzedał w marcu bez akcyzy;2) zapłacił w marcu, naliczona akcyza nie została rozliczona w deklaracji AKC-3 za luty, samochód sprzedano w marcu 2009 r. bez akcyzy;3) zapłacił w lutym, w marcu zwrócił samochód importerowi i w tym samym miesiącu otrzymał fakturę korygującą zawierającą akcyzę.Czy ma obowiązek złożyć korekty deklaracji AKC-3 w takich sytuacjach?[/b] – pyta czytelnik DF.Nowa ustawa o akcyzie zawiera w zasadzie tylko jeden przepis przejściowy. Jest nim art. 154 ust. 1, zgodnie z którym:- jeżeli obowiązek podatkowy w akcyzie na wyroby akcyzowe niezharmonizowane w rozumieniu poprzedniej ustawy (czyli np. samochody osobowe) powstał przed 1 marca 2009 r. i- należna akcyza...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL