Przedsiębiorca odliczy VAT od auta i paliwa

W kwietniu kupiłem samochód, który według świadectwa homologacji jet ciężarowy, jego dopuszczalna ładowność to 578 kg. Jestem płatnikiem VAT. Samochód będę wykorzystywał w prowadzonej działalności. Czy mogę odliczyć VAT od samochodu i paliwa do niego?
[b]Tak.[/b] Wynika to jednoznacznie z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 23 czerwca 2009 r. (IPPP1-443-492/09-4/PR)[/b]. Czytamy w niej, że podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe o ładowności powyżej 500 kg oraz paliwo do tych samochodów przysługuje prawo do odliczenia całej kwoty naliczonego podatku wynikającego z faktur dokumentujących te zakupy przy spełnieniu warunków, o których mowa w art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.Aby zatem odliczyć pełną kwotę naliczonego podatku od nabycia pojazdów samochodowych, podatnik powinien mieć homologację producenta lub importera wymaganą dla tego rodzaju samochodów potwierdzającą, że samochód jest pojazdem innym niż osobowy, a jego dopuszczalna ładowność przekracza 500 kg. Ponadto konieczne jest, aby posiadał faktury dokumentujące nabycie. Konieczne jest też to, żeby nabyte towary służyły wykonywaniu wyłącznie czynności opodatkowanych.Na marginesie warto zaznaczyć, że szanse na odliczenie VAT pojawiły się...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL