Korekta elektronicznych dokumentów

Wybranym kontrahentom wysyłamy faktury i faktury korygujące w systemie EDI. W jaki sposób udokumentować odebranie takiej faktury korygującej przez kontrahenta? Kiedy wykazać ją we właściwym rejestrze?
Potwierdzeniem otrzymania faktury korygującej przez kontrahenta może być informacja wygenerowana przez program pracujący w systemie EDI. Mając takie potwierdzenie, można skorygować obrót praktycznie na bieżąco, w miesiącu wystawienia faktury korygującej. W praktyce oznacza to, że korekty należy wykazywać w miesiącu, w którym zostały one wysłane do kontrahenta (ewentualnie w miesiącu wystawienia, jeżeli np. faktura została wystawiona ostatniego dnia danego miesiąca, ale wysłana dnia następnego).Zgodnie z art. 29 ust. 4a – 4c ustawy o VAT, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do określonej w wystawionej fakturze, podatnik ją obniża pod warunkiem, że ma potwierdzenie otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawił fakturę. Takie potwierdzenie powinien mieć przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktur...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL