fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Sprawa Barroso - porozumienie ponad podziałami

Jose Barroso
AFP
Socjaliści, liberałowie i chadecy porozumieli się w sprawie wyboru Jose Barroso na drugą kadencję przewodniczącego Komisji Europejskiej
- Zostało wynegocjowane trójstronne porozumienie, które wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom, żeby desygnować Jose Barroso na szefa nowej Komisji Europejskiej. Nie dokładnie tak, jak chcieliśmy, czyli teraz w lipcu, ale też nie tak późno, jak inni by chcieli, czyli po referendum irlandzkim (zaplanowanym na początek października) - powiedział Saryusz-Wolski.
Trzy frakcje ustaliły, że do głosowania dojdzie na sesji 14-17 września w Strasburgu. Już w zeszłym tygodniu szwedzkie przewodnictwo w UE ogłosiło, że na skutek presji przeciwników Barroso w PE: socjalistów, liberałów i demokratów (ALDE) oraz Zielonych, decyzja w sprawie zatwierdzenia jego kandydatury nie zapadnie na plenarnej sesji inauguracyjnej 14-16 lipca. Osłabiło to pozycję Barroso oraz zagroziło tym, że pojawią się konkurenci do tej jedynej zgłoszonej dotąd kandydatury na przyszłego szefa KE.
Na ostatnim szczycie UE w czerwcu przywódcy wybrali jednomyślnie Barroso na drugą kadencję, ale potrzebuje on jeszcze aprobaty większości eurodeputowanych. Chadecy z Europejskiej Partii Ludowej (EPL), którzy stanowią w PE największą frakcję polityczną, ale nie mają bezwzględnej większości, naciskali na głosowanie 15 lipca w Strasburgu. Socjaliści chcieli jednak najpierw zobowiązać Barroso, by w programie pracy KE Barroso uwzględnił więcej postulatów socjalnych i zamiast spieszyć się z poparciem, apelowali o zawarcie z nimi czegoś na kształt kontraktu. Także nowo wybrany szef frakcji ALDE, były premier Belgii Guy Verhofstadt zażądał od ubiegającego się o reelekcję szefa KE szczegółowego programu działania na następne pięć lat, "różniącego się do tego, co było obecnie", oraz "nowej strategii wyjścia z kryzysu". W poniedziałek premier Szwecji Fredrik Reinfeldt po spotkaniu z szefami frakcji politycznych PE w Sztokholmie wyraził nadzieję, że do głosowania dojdzie we wrześniu. Zapowiedział, że przewodnictwo niezwłocznie przystąpi do formalizowania decyzji o nominacji Barroso przez rządy krajów członkowskich: jest ona na razie tylko politycznym wskazaniem przywódców, nie zaś formalną decyzją Rady UE. Ten proceduralny krok jest konieczny, by PE mógł głosować w sprawie Barroso. Szwedzi przekonują, że zatwierdzenie Barroso na nową kadencję jest potrzebne, by uniknąć niepewności i zapewnić stabilność w UE, konieczną do skutecznej walki z kryzysem i mocnego stanowiska UE w ramach przygotowań do światowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze w grudniu. Naciskali na wrzesień, by głosować na podstawie obowiązującego wciąż Traktatu z Nicei, a nie po ponownym referendum irlandzkim, które ma umożliwić wejście w życie Traktatu z Lizbony. Źródła w chadeckiej frakcji EPL podały, że socjaliści zgodzili się na taki układ w zamian za porozumienie techniczne w sprawie obsady stanowiska przewodniczącego PE: w pierwszej połowie kadencji przypadnie ono kandydatowi chadeków Jerzemu Buzkowi, zaś w drugiej - liderowi socjalistów Martinowi Schulzowi. Z kolei liberałowie mieliby dostać nowo powołaną nadzwyczajną komisję PE ds. kryzysu gospodarczego i finansowego, na czele której stanąłby ich były lider, Graham Watson.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA