fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ceny niższe niż rok temu, ale sprzedać trudno

Rzeczpospolita
W tym roku brak popytu latem odczuwany jest jeszcze dotkliwiej niż zwykle, gdyż i wcześniej transakcji było mniej niż w latach poprzednich.
Zwłaszcza na rynku wtórnym mieszkań, na którym sytuacja jest gorsza niż w obrocie lokalami nowymi, oferowanymi przez deweloperów.
Ceny albo jeszcze powoli spadają, albo utrzymują się na niezmienionym poziomie. Z barometru wynika, że są niższe niż przed rokiem średnio o 12 – 13 proc. Prognozy mówią o dalszych spadkach stawek w ciągu roku, przeciętnie o 3 – 4 proc. W dalszym ciągu trudno uzyskać korzystny kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, co w istotny sposób wpływa na spadek sprzedaży. Przy małym popycie bez większych problemów można uzyskać w trakcie negocjacji obniżki od ceny wywoławczej o 10 – 15 proc.
Stosunkowo najłatwiej sprzedać mieszkanie dwupokojowe w niskiej zabudowie. Takie lokale kupowane są chętnie także na wynajem. Sporo transakcji dotyczy mieszkań, do których odnosi się program „Rodzina na swoim”. [ramka][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach. [b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA