fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Samotne życie zwiększa ryzyko demencji

Fotorzepa, Piotr Wittman
Chcesz długo cieszyć się zdrowiem i sprawnością umysłową? Porzuć samotność na korzyść związku z drugim człowiekiem. Zagrożenie starczą demencją dotyczy osób, które przed 50. rokiem życia rozstały się z partnerem bądź owdowiały – ustalili uczeni ze szwedzkiego Karolinska Institutet.
Dr Krister Hakannson, autor szwedzkiego badania, uważa, że wyniki można potraktować jako wskazówkę, w jaki sposób ustrzec się demencji. „Życie w związku z partnerem stawia przed nami wyzwania poznawcze i socjalne, co na dalszym etapie może chronić przed obniżaniem się tych zdolności” – czytamy na łamach „British Medical Journal”, w którym opublikowano rezultaty badań Szwedów. Zostały one przeprowadzone z udziałem 2 tys. kobiet i mężczyzn. Pierwszy raz poddano ich badaniom w wieku 50 lat, drugi – 21 lat później. Naukowcy wzięli pod uwagę zarówno stan zdrowia uczestników, jak i ich status małżeński. Okazało się, że u osób żyjących z partnerem ryzyko rozwoju demencji było aż trzykrotnie mniejsze niż u wdowy i wdowca.
– Owdowienie w późniejszym okresie życia jest prawdopodobnie mniej stresujące. Wiąże się bowiem z krótszym okresem samotności i jest w jakimś sensie bardziej naturalne – komentuje dr Catherine Helmer z Universite Victor Seglen w Bordeaux. Z kolei, jak dodaje dr Susanne Sorensen z brytyjskiego Alzheimer’s Society, ludzie żyjący solo nie powinni na zapas się martwić. Ryzyko demencji można zmniejszać na wiele różnych sposobów. – Rozwiązaniem jest pozostawanie długo aktywnym społecznie – mówi dr Sorensen. – Ale mamy również dowody na profilaktyczne działanie tzw. diety śródziemnomorskiej czy regularnych ćwiczeń. [i]bbc[/i]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA