fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Ekstradycji szybko nie będzie

Edward Mazur
AP
Ponowny wniosek o wydanie Edwarda Mazura będzie możliwy, jeśli śledczy znajdą nowe obciążające go dowody
Z nieoficjalnych informacji "Rz" wynika, że takie jest stanowisko strony amerykańskiej w sprawie dotyczącej Mazura, biznesmena z USA. Polscy prokuratorzy chcą go oskarżyć o zlecenie zabójstwa szefa polskiej policji gen. Marka Papały.
– Otrzymaliśmy właśnie odpowiedź strony amerykańskiej. Analizujemy ją – mówi "Rz" Katarzyna Szeska, rzecznik prokuratora krajowego. W marcu – co ujawniła "Rz" – minister sprawiedliwości Andrzej Czuma napisał do amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton, prosząc o jasną deklarację: co dalej ze sprawą Mazura. Do dziś Amerykanie milczeli.
– Ponowne wystąpienie z wnioskiem o ekstradycję jest uzależnione od efektów prowadzonych czynności procesowych i pozyskiwania nowego materiału dowodowego – mówi Szeska. Według informacji "Rz" konkluzja odpowiedzi amerykańskiego Departamentu Stanu sprowadza się do tego, iż ponowny wniosek ekstradycyjny wchodzi w grę, tylko gdy strona polska przedłoży nowe dowody przemawiające za tym, że to Mazur zlecił zamordowanie Papały. Na tych, które w lipcu 2007 r. amerykański sąd odrzucił, uznając je za niewystarczające, nie można oprzeć nowego wniosku. – Teraz ruch należy do nas. Trzeba ocenić zebrany materiał i obrać dalszą strategię – mówi jeden z naszych rozmówców z resortu sprawiedliwości. Gen. Marek Papała zginął od strzału w głowę 25 czerwca 1998 r. Według prokuratury za morderstwem stał Mazur: podżegał do niego i szukał zabójcy, który za 40 tys. dolarów zgładzi "głównego psa". Mazura obciążają głównie zeznania kilera Artura Z., ps. Iwan, który miał być świadkiem jego spotkań m.in. z bossem mafii pruszkowskiej Andrzejem Z., ps. Słowik. Podczas nich biznesmen miał namawiać do zabicia Papały. Ale te dowody okazały się niewystarczające, by Amerykanie wydali nam Mazura (wcześniej wystarczyły, by ponad pół roku trzymać go w areszcie). Czy śledczy mają coś nowego? – Przybyło sporo dowodów – kwituje pytania "Rz" Jerzy Mierzewski z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, który prowadzi sprawę. Czy wystarczą, by oprzeć na nich wniosek ekstradycyjny, nie chciał oceniać. Z informacji "Rz" wynika, że w śledztwie trudno o spektakularny przełom. Ale prokuratorzy wzmocnili materiał obciążający Mazura. Dotarli – według nieoficjalnej wiedzy – do nowych świadków ze środowisk przestępczych, którzy potwierdzają wcześniejsze ustalenia, m.in. dotyczące poszukiwań kilera. Co było motywem zabójstwa komendanta? Nieoficjalna wersja mówi, że zginął, gdyż mógł przeszkodzić w nielegalnych interesach prowadzonych przez byłych esbeków, z którymi Mazur miał być powiązany. Zarzuty w sprawie zabójstwa Papały postawiono dotąd dwóm gangsterom: Ryszardowi B. (współudział w zbrodni) i Andrzejowi Z., "Słowikowi" (pomocnictwo).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA