fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Gdańsk płynął, Śląsk podsumował powodzie

Gdańsk ok. godziny 14
Fotorzepa, Piotr Wittman
Po ulicach w centrum Gdańska płynęły rwące potoki. Kierowcy mieli problem z jazdą. To efekt oberwania chmury nad aglomeracją trójmiejską. Równie gwałtowne zjawiska zapowiadają synoptycy w innych miejscach kraju.
IMiGW w Gdyni informuje, że w ciągu 15 minut miejscami spadło 12-15 litrów wody na metr kwadratowy. Średnio w Polsce miesięcznie spada około 50 litrów wody na m kw.
Dariusz Grabowski z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku powiedział, że Straż Pożarna przyjęła już prawie sto zgłoszeń o zalanych piwnicach w Gdańsku, Gdyni i w powiecie wejherowskim. - Myślę, że będzie ich coraz więcej, gdy ludzie wrócą z pracy do domu i zobaczą skutki ulewy - dodał. Czeczatka poinformował też, że na późne popołudnie synoptycy przewidują jeszcze opady deszczu i burzę w rejonie Trójmiasta.
[srodtytul]Ostrzeżenia dla innych części kraju[/srodtytul] Nie lepiej jest w innych rejonach kraju. 25 osób ewakuowano z dwóch miejscowości w gminie Mysłakowice k. Jeleniej Góry z powodu intensywnych opadów deszczu, które przechodzą nad Kotliną Jeleniogórską. Ponadto ulewne deszcze odcięły od świata dwie miejscowości w powiecie wałbrzyskim: Głuszycę i Jedlinę Zdrój. Drogi dojazdowe do tych miejscowości są nieprzejezdne. Nad Lubskiem i Ośnem Lubuskim przeszły gwałtowne burze. Główne ulice miasteczek przypominały rzeki. Przy usuwaniu skutków nawałnic pracuje wielu strażaków. Przed gwałtownymi burzami, silnym wiatrem i możliwymi opadami gradu ostrzegają służby z województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Burzom - oprócz możliwego gradu - towarzyszyć będzie przelotny deszcz, jednak miejscami spaść może nawet do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr w obu regionach może w porywach dochodzić do 90 km na godzinę. [srodtytul]Cena powodzi[/srodtytul] Śląsk podsumował skutki powodzi z ubiegłego tygodnia. Poszkodowane są 32 gminy województwa śląskiego. Największe straty są w infrastrukturze oraz rolnictwie. W wyniku powodzi uszkodzonych zostało 811 budynków mieszkalnych. Poszkodowanych zostało 2255 rodzin, 640 z nich wymagają przydziału zasiłku celowego. Kwota wnioskowanych zasiłków z pomocy rządowej to ponad 3,1 mln zł - ujawnił Śląski Urząd Wojewódzki. Woda uszkodziła 42,29 km dróg, ich naprawa pochłonie blisko 15,5 mln zł. Zniszczone lub poważnie uszkodzone zostały 44 przepusty i urządzenia kanalizacyjne, ich naprawa pochłonie blisko 3,8 mln zł. Zostało uszkodzonych 14 mostów - tu straty oszacowano na ponad 6,5 mln zł. Naprawa uszkodzonych i zerwanych kładek pochłonie 720 tys. zł. Uszkodzonych zostało 39 budynków komunalnych - tu straty sięgają ponad 736 tys. złotych. Znoszonych zostało 1532 ha upraw - straty w rolnictwie szacowane są na ponad 1,2 mln zł.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA