fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Posłowie zamierzają skończyć z ciasnotą w celach

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Z kodeksu karnego wykonawczego zniknie przepis, który sankcjonuje ciągłe przepełnienie w więzieniach
Wszystkie kluby parlamentarne są za kontynuowaniem prac nad zmianami w kodeksie karnym wykonawczym. To efekt wczorajszego pierwszego czytania projektu noweli w Sejmie. Rząd – autor projektu – chce wprowadzić przepis, który pozwoli na umieszczenie więźnia w ciasnej celi (mniej niż 3 mkw. na więźnia) tylko na określony czas.
Faktycznym powodem noweli był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z maja. TK orzekł wówczas, że dzisiejszy art. 248 § 1 k.k.w. jest zbyt mało precyzyjny i niejednoznaczny. Trybunał stwierdził też, że narusza on zasady przyzwoitej legislacji. Posłowie rozpoczęli debatę nad wykreśleniem dzisiejszego (niekonstytucyjnego) przepisu.
Osadzanie więźniów w warunkach gorszych, niż to przewiduje prawo, będzie możliwe maksymalnie na trzy miesiące w razie: wprowadzenia stanu wyjątkowego, bezpośredniego zagrożenia klęską żywiołową czy innego zdarzenia stanowiącego bezpośrednie zagrożenie dla skazanych. Z kolei krócej, bo zaledwie dwa tygodnie (maksymalnie po przedłużeniu do 28 dni, i to za zgodą sądu), będzie można trzymać osadzonych w gorszych warunkach (mniej niż 3 mkw., ale nie mniej niż 2 mkw.). Umieszczenie w takich warunkach będzie możliwe tylko wówczas, gdy stanie się to konieczne. W zamian za gorsze warunki więźniowie będą mieli prawo do dłuższych spacerów (o pół godziny), dodatkowych zajęć kulturalnych i sportowych. Tam, gdzie dyrektor więzienia nie zdoła zapewnić odpowiednich warunków (3 mkw.), będzie musiał wydać decyzję o innym terminie stawienia się do odbycia kary. – Dziś cele są zapełnione w 103,9 proc. – mówi „Rzeczpospolitej” Luiza Sałapa, rzeczniczka więziennictwa. I podaje, że wszystkich więźniów jest 85 637, a miejsc dla nich zaledwie 81 670.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA