fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tylko zapłacone odsetki są firmowym kosztem

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Przedsiębiorca, która wynegocjuje z bankiem umorzenie odsetek od kredytu, musi się liczyć z tym, że będzie musiał z tego tytułu wykazać przychód i zapłacić podatek. Zdaniem fiskusa jest to nieodpłatne świadczenie
Firma, która zaciąga kredyt, zalicza płacone odsetki do kosztów uzyskania przychodów. Taka jest ogólna zasada. Aby skorzystać z tego prawa, musi być jednak spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim zapłacone kwoty muszą spełniać definicję zawartą w art. 22 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1BB5AE381BC4750784AA078160CF1AFD?id=80474]ustawy o PIT[/link]. W myśl tego przepisu kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. Taka sama definicja zawarta jest w art. 15 ust. 1 ustawy o PIT. Jedyna różnica polega na tym, że nie ma w niej mowy o źródłach przychodu, a katalog wymieniający wydatki, które nie są kosztami, zawarty jest w art. 16 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4468484561E3CEC96C5C53987D102D2D?id=115893]ustawy o CIT[/link].Podatnicy muszą pamiętać jeszcze o jednej re...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA