fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Kto kupi TP od skarbu?

France Telecom kontroluje zarząd polskiego telekomu. Skarb Państwa jest pasywnym inwestorem bez wpływu na spółkę.
Rzeczpospolita
Sprzedaż udziałów. Ministerstwo Skarbu znów chce się pozbyć akcji operatora. Chętni pilnie poszukiwani
Akcje Telekomunikacji Polskiej zostaną sprzedane, gdy sytuacja na rynkach finansowych się ustabilizuje. Najchętniej jeszcze w tym roku – powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Skarbu Maciej Wewiór. Ta potencjalna sprzeczność to niejedyny kłopot, jaki będzie miało MSP ze sprzedażą 4,15 proc. akcji narodowego operatora.
– Tak niewielki pakiet akcji mógłby kupić ewentualnie jakiś inwestor finansowy, ale perspektywy wzrostu wartości tych akcji w aktualnej sytuacji rynkowej są słabe. Skarb Państwa wydaje się skazany na rozmowy z France Telecom – mówi Paweł Puchalski, analityk BZ WBK.
Resort skarbu od kilku lat negocjuje z francuskim koncernem wykup niewielkiego pakietu. Na razie bez efektu. France Telecom od kilku lat kontroluje TP (49,8 proc.) i dodatkowe 4 proc. niewiele tu zmienią, choć pozwolą formalnie przekroczyć większościowy pakiet.
[wyimek]990 mln zł warte są według bieżącej wyceny akcje Telekomunikacji Polskiej w posiadaniu Skarbu Państwa[/wyimek]
Tyle że France Telecom miało słabe wyniki finansowe w pierwszych trzech miesiącach tego roku i zapowiedziało oszczędności. Nie przeszkodziło to operatorowi wprawdzie w wykupie mniejszościowego pakietu akcji hiszpańskiego Orange za 1,37 mld euro, ale nie wiadomo, czy będzie skłonny do takich wydatków również w Polsce.
Od kilku lat nie udaje się ustalić ceny akcji będących w posiadaniu MSP. Resort mówi więc o sprzedaży swoich akcji na giełdzie (co wywołałoby natychmiastowy spadek kursu) albo o emisji obligacji wymiennych na akcje TP. W ubiegłym roku padł również pomysł sprzedaży akcji samej TP w ramach programu skupu akcji i ich późniejszego umorzenia. Na razie jednak nie ma decyzji odnośnie dywidendy.
– Dyskusja na temat ewentualnego przeznaczenia zysku byłaby czystą spekulacją – odpowiada Tomasz Poźniak, dyrektor Biura Relacji Inwestorskich TP. Spółka podejmie decyzję co do ewentualnego wykupu własnych akcji pod koniec przyszłego miesiąca. Wiadomo, że w ostatnich dniach na jej zlecenie trwa sondaż pośród analityków, jak ocenialiby różne formy zagospodarowania dodatkowej dywidendy: wypłatę czy wykup akcji.
Od kilku lat kurs akcji TP powoli spada. Sytuacja spółki jest trudna, ponieważ traci ona rynek na rzecz stacjonarnych i komórkowych konkurentów. Ostatnie wyceny analityków wahają się między 16 zł za akcję (BZ WBK) a 24 zł za akcję (Morgan Stanley). Wczoraj na giełdzie TP kosztowała niespełna 18 zł za akcję. W ubiegłym roku pakiet TP należący do MSP wyceniany był na 1,2 mld zł. Obecnie jego wartość nie przekracza 1 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA