Sylwetki

Bogacz z Empiku

Yaron Bruckner ma polskie korzenie. Jego rodzice są urodzonymi w Polsce Żydami
Forum
Yaron Bruckner, główny udziałowiec grupy Eastbridge. W Polsce kontroluje choćby sieci Empik i Smyk. Jednak w ostatnich latach próbował też kupić wiele innych spółek, w tym Ruch
Jak ognia unika rozgłosu. Nie rozmawia z dziennikarzami. Znany jest z posiadania znajomości wśród polityków, choćby z Aleksandrem Kwaśniewskim, oraz gigantycznych pieniędzy, jakimi obraca. Jednym z członków rady nadzorczej Eastbridge był swego czasu Jacques Attali, bliski współpracownik byłego prezydenta Francji Francois Mitterranda.
Yaron Bruckner mieszka dziś głównie w Monako, ale tylko w Polsce zainwestował setki milionów euro. Wprowadził do naszego kraju choćby Kodaka czy koncern spożywczy Nestle, a później także wiele znanych marek odzieżowych, takich jak Zara, Mango, Aldo. Sentyment do naszego kraju może brać się z polskich korzeni. Jego rodzice są urodzonymi w Polsce Żydami. Już ojciec Yoachim przez wiele lat prowadził w naszym regionie interesy, dlatego syn doskonale znał realia rynkowe, co później skrupulatnie wykorzystał. Kilkanaście lat temu znany był z dużych transakcji, głównie z udziałem spółek Skarbu Państwa, próbował też zawierać sojusze ze znanymi inwestorami. Dziś do zarejestrowanego w Holandii Eastbridge, w którym jego rodzina ma ma ok. 65 proc. udziałów, należy kontrolny pakiet grupy Empik Media & Fashion. Jest to właściciel m.in. Empiku i Smyka. Firma wprowadziła na nasz rynek wiele znanych marek odzieżowych, kupuje też sieci sklepów na Ukrainie, w Rosji, Kazachstanie czy Niemczech.
Yaron Bruckner miał w Polsce mocne wejście w 1994 r., kiedy kupił od Skarbu Państwa właśnie Empik. Jak przy wielu innych prywatyzacjach z tamtego okresu, nie brakowało później głosów, że cena była za niska. Ale trzeba mu przyznać, że nieco podupadłe empiki zupełnie zmieniły oblicze. Dziś to salony, jakie znamy z Paryża czy Londynu. Szybko ich przybywa, to zdecydowany lider rynku. Bruckner na tym nie poprzestał. Kilka lat później on i Zygmunt Solorz-Żak starali się o zakup od koncernu Vivendi 51 proc. akcji Elektrim Telekomunikacja. Gra szła o wielkie pieniądze – biznesmeni mieli zainwestować ponad 600 mln euro. Choć z projektu nic nie wyszło, później wraz z grupą Hachette był też jednym z kandydatów do kupna Ruchu, największego dystrybutora prasy w Polsce. Z tego projektu także nic nie wyszło. Niemniej Eastbridge kupił od Skarbu Państwa 70 proc. udziałów w spółce Domy Towarowe Centrum za jedynie 106 mln zł, choć należało do niej wiele atrakcyjnych nieruchomości w ścisłych centrach największych miast w Polsce. Ta prywatyzacja też wzbudziła wiele zastrzeżeń, włącznie z wnioskiem o postawienie ministra skarbu Emila Wąsacza, który ją zatwierdził, przed Trybunał Stanu. Niczego niezgodnego z prawem mu nie udowodniono, ale na temat Brucknera niewiele osób chce oficjalnie rozmawiać. Ostatnio jest o nim zdecydowanie ciszej. Może pracuje nad kolejnym spektakularnym projektem, co w jego przypadku nie jest wykluczone.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL