Teatr

Jubileusz teatru bez granic

Tegoroczna edycja cieszyńskiego festiwalu odbędzie się pod hasłem „20 lat wolności”
Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez granic” w Cieszynie i Czeskim Cieszynie ma 20 lat. Kiedy jesienią 1990 r. Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka zorganizowało go po raz pierwszy, Olza była jedną z najściślej strzeżonych granic.
To wtedy teatr po raz pierwszy otworzył szlaban dzielący polski i czeski Cieszyn. I przez lata przełamywał bariery, służył poznaniu tego, co najciekawsze i charakterystyczne dla teatru w Czechach, Słowacji, Polsce oraz na Węgrzech. Pierwsza edycja była poświęcona wyłącznie dramaturgii Vaclava Havla. Do niej nawiązuje tegoroczna, jubileuszowa, która odbędzie się między 2 a 6 czerwca. Zobaczymy dwie inscenizacje bardzo osobistego dramatu „Odejście” Havla, o polityku, który żegna się z urzędem. Przedstawią je zespoły Teatru Narodowego z Bratysławy oraz Sceny Polskiej Tesinskieho Divadla. Narodne Divadlo z Brna pokaże zaś spektakl „Havel pisze Husakovi”, oparty na liście dramaturga do przewodniczącego partii komunistycznej Gustava Husaka.
Będą też współczesne dramaty z wątkami politycznymi: „Komunizmus” Divadlo Arena z Bratysławy czy „Śmierć Człowieka-Wiewiórki” jeleniogórskiego Teatru im. Norwida. Dobór spektakli ma sprowokować do dyskusji o tym, co się stało z naszą wolnością obywatelską. W festiwalowym Hyde Parku zagoszczą teatry alternatywne, akcje plastyczne i performance.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL