fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Rosyjski podatnik w pakiecie

Iwona Trusewicz
Rosjanie przestają płacić podatki. Skarbówka chce wprowadzić spójny pakiet podatkowy
Po raz pierwszy od czterech lat w Rosji wzrosło zadłużenie podatkowe obywateli i firm. W pierwszym kwartale o 88 mld rubli (2,75 mld dol.) czyli 7 proc. W połowie tygodnia rosyjski rząd nakazał Federalnej Służbie Podatkowej (FSP) zwiększyć ściągalność podatków. - Wzrost zadłużenia jest prostą konsekwencją kryzysowych zjawisk w gospodarce - można przeczytać w oficjalnej informacji. Chodzi o załamanie rosyjskiego eksportu, szczególnie gazu, spadku produkcji, bankructwa i przestojów firm itp. - oceniał na ostatnim kolegium FSP szef służby Michaił Mokrecow.
Za cztery miesiące wpływy do budżetu z tytułu wszystkich podatków były niższe o ponad 34 proc. Wpłaty podatku dochodowego od firm (CIT) za pierwszy kwartał spadły o 20 proc. Spadają również wpłaty różnych podatków od obywateli płaconych do budżetów regionalnych i komunalnych. Najwięcej stanowią zaległości w podatku drogowym, potem w podatku od majątku oraz ziemskim.
- Bieżąca sytuacja w gospodarce wywołana kryzysem i skutkująca spadkiem dochodów budżetu wymaga nowego podejścia do sfery podatków i przyśpieszenia prac nad ich wprowadzeniem - można przeczytać wypowiedź Michaiła Mokrecewa na stronie internetowej FSP.
Proponuje on wprowadzenie jedynego pakietu podatkowego, w którym zawarta by była pełna informacja dotycząca tego ile, jakich podatków i komu płaci obywatel oraz jak się z tego obowiązku wywiązuje. Posiadanie takiej informacji pozwoliłoby FSP sprawnie egzekwować podatkowe długi, ale także zaoszczędzić publiczne pieniądze. Teraz służby podatkowe tracą miliony rubli na wezwania do zapłaty wysyłane oddzielnie dla każdego rodzaju podatku.
Stworzenie bazy danych do pakietu wymaga współpracy z wieloma instytucjami, m.in. Rosregistaracją (odpowiednik KRS), GIBDD (milicyjny spis pojazdów i właścicieli), którym Rosjanin dzisiaj płaci swoje podatki.
- Nie wiem czy to jeszcze nie zwiększy biurokracji. Ludzie już się przyzwyczaili gdzie i komu płacą. PIT płaci za pracownika pracodawca. Podatek drogowy jest u nas wysoki i zależy od pojemności silnika. Ja mam auto z 2,5 l silnikiem więc płacę ok. 300 dol. rocznie. Robię to w dowolnym oddziale Sbierbanku. Podatki lokalne - od posiadanego majątku (mieszkania, dom) czy ziemski zbierają władze miast i regionów. Problemem posiadaczy nieruchomości są trudności w zarejestrowaniu swojej własności. Ludzie tracą na to w urzędach nerwy i czas. A tylko majątek zarejestrowany podlega opodatkowaniu. Gdyby idea jednego pakietu polegała na tym, że wszystko płacimy bez zbędnej biurokracji w jednym okienku, to miałaby sens - ocenia w rozmowie z „Rz” Kirił Tremasow, szef analityków prywatnego Banku Moskwy.
[ramka]Więcej na [link=http://www.nalog.ru]www.nalog.ru[/link][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA