Doktoranta trzeba zgłosić do ZUS

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Jeśli za uczestników studiów doktoranckich lub podyplomowych zleceniodawca nie odprowadzał składek, musi je jak najszybciej uregulować i uzupełnić dokumenty rozliczeniowe za brakujące miesiące. Zaległe należności płaci z odsetkami
[b]– Czy zleceniodawca słusznie postąpił, że nie zgłosił do ubezpieczeń ze zlecenia studenta studiów doktoranckich, który nie ukończył jeszcze 26 roku życia?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.Niestety, postępowanie zleceniodawcy było nieprawidłowe. Powinien zgłosić tę osobę do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego na zasadach ogólnych, tak jak zleceniobiorcę.Praca wykonywana na umowę-zlecenie stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego z jednym wyjątkiem. Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 lat, świadczący usługi na umowy-zlecenia, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tego tytułu. Osoby te do ukończenia 26 roku życia nie są obejmowane ubezpieczeniami z umowy-zlecenia ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Tak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=00F192D922C399676923641073CC575B?id=18...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL