Sądownictwo

Szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego naraził bank na straty?

Przez działalność Piotra Kownackiego BOŚ mógł stracić nawet 120 mln zł – poinformowało Radio Zet
Piotr Kownacki – dziś szef Kancelarii Prezydenta – był w latach 1999 – 2001 wiceprezesem Banku Ochrony Środowiska. Nadzorował inwestycje w długi służby zdrowia. W 2001 r. miał aprobować, przedstawiać zarządowi i podpisywać umowy ich zakupu.
Za wierzytelności służby zdrowia znajdującej się w złej kondycji płacono wówczas poniżej 90 proc. należności, a za odsetki nie płacono wcale. BOŚ zaś kupował je za ok. 100 proc. należności, a odsetki za 70 proc. ich wartości. Informacji tej nie zweryfikowano ani nie wyciągnięto z niej żadnych wniosków – napisali bankowi kontrolerzy w dokumencie, do którego dotarli dziennikarze Radia Zet. Kownacki twierdzi, że zakup długów był trafioną inwestycją. Przypomina, że walne zgromadzenie akcjonariuszy BOŚ zatwierdziło to, co zrobił w banku.
Na początku maja o dokumenty inwestycji wystąpiła do banku prokuratura. Sprawą zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. – ABW pod nadzorem prokuratury prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy obrocie wierzytelnościami służby zdrowia – potwierdza rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk. Radio Zet twierdzi również, że za wiceprezesury Kownackiego mogło dojść do wyprowadzenia pieniędzy z banku na kampanię jednej z partii politycznych. Kancelaria Prezydenta wydała w tej sprawie oświadczenie. „Zarzuty przedstawione w publikacji są nieprawdziwe i w całości oparte na anonimowych źródłach. O ich wiarygodności może też świadczyć fakt, że rzekome rewelacje zdecydowano się opublikować właśnie teraz – osiem lat po zakończeniu przez Piotra Kownackiego pracy w BOŚ”. Prezydent Lech Kaczyński pytany o tę sprawę skrytykował organy ścigania. – Przypomina mi to czasy inwigilacji prawicy – powiedział, nawiązując do afery płk. Jana Lesiaka, który miał preparować informacje służące do osłabienia Porozumienia Centrum stworzonego przez Jarosława Kaczyńskiego.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL