fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kontrowersje wokół dywidendy z PKO BP

Placówka banku PKO BP
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że PKO BP nie powinien wypłacać dywidendy z zysku za zeszły rok
Trzeba selektywnie podchodzić do pobierania dywidendy z instytucji finansowych. Nie należy pobierać dywidendy z PKO BP za 2008 r. ze względu na konieczność prowadzenia aktywnej polityki kredytowej – powiedział w piątek Pawlak.
Według jego wyliczeń 14,8 mld zł zysku wypracowanego przez banki w 2008 r. przekłada się na możliwość udzielenia 150 mld zł kredytów. – Wypłata tych środków w postaci dywidend może zmniejszyć akcję kredytową, ze szkodą dla gospodarki – argumentuje wicepremier.
O możliwości wypłaty dywidendy przez PKO BP jako pierwsza napisała „Rz”. Nasze informacje potwierdziły się i w ostatnich dniach przedstawiciele resortu skarbu informowali, że dywidenda z kontrolowanego przez państwo PKO BP ma zostać wypłacona. Nie podano jednak, w jakiej wysokości. Jednostkowy zysk banku za ubiegły rok wyniósł 2,88 mld zł.
Wiceminister skarbu Joanna Schmid powiedziała w czwartek, że Ministerstwo Skarbu Państwa zdecyduje o dywidendzie i o ewentualnej emisji akcji PKO BP po przedstawieniu przez zarząd banku sprawozdania za 2008 r. i planów rozwoju.
[wyimek]1,09 mld zł przeznaczył PKO BP na dywidendę z zysku za 2007 r. (2,7 mld zł) [/wyimek]
Gdyby doszło do wypłaty dywidendy, odbyłoby się to wbrew zaleceniom Komisji Nadzoru Finansowego. KNF apelowała bowiem do banków o przeznaczenie ubiegłorocznych zysków na wzmocnienie kapitałów własnych. – Zalecenie nadzoru odnosi się do całego sektora, co oznacza, że odnosi się do każdego banku – mówił w wywiadzie dla „Rz” Stanisław Kluza, szef KNF. Jego zdaniem wzmocnienie kapitałowe PKO BP będzie potrzebne, ponieważ tak jak inne instytucje musi być on przygotowany na pogorszenie się jakości portfela kredytowego.
Zarząd PKO BP już w grudniu zarekomendował pozostawienie zysku w banku i niewypłacanie dywidendy.
Dotychczas akcjonariusze niemal wszystkich banków (z wyjątkiem Noble Banku) postanowili zatrzymać zeszłoroczne zyski i dzięki nim zwiększyć swoje kapitały.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA