fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Emerytury rolnicze mniej dostępne

Fotorzepa, Bartłomiej Żurawski BŻ Bartłomiej Żurawski
Ubiegającemu się o emeryturę KRUS nie może wliczyć do ogólnego stażu okresów ubezpieczenia w ZUS
Od 8 stycznia niekorzystnie zmieniły się zasady nabywania rolniczych emerytur dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które mają okresy ubezpieczenia zarówno w KRUS, jak i w ZUS.
Trudniej im teraz ubiegać się o świadczenie z KRUS, co ma związek ze zmianami wprowadzonymi do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rolników na podstawie art. 33 ustawy o emeryturach kapitałowych. KRUS, przyznając emeryturę osobom urodzonym po 1948 r., nie może już zaliczać do ogólnego wymaganego stażu okresów pracy poza rolnictwem.
Na przykład wcześniejsza emerytura rolnicza dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. przysługuje po spełnieniu łącznie następujących warunków: osiągnięcia 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę, podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu co najmniej 120 kwartałów i zaprzestania działalności rolniczej.
Od 8 stycznia do tych 120 kwartałów nie wlicza się okresów ubezpieczenia pracowniczego. Wymaga się 120 kwartałów ubezpieczenia rolniczego. W ten sposób prawa do wcześniejszych emerytur zostali pozbawieni tzw. dwuzawodowcy.
Co ciekawe, możliwość łączenia okresów ubezpieczenia z ZUS i KRUS pozostała przy nabywaniu prawa do renty z KRUS.
Wczoraj w redakcji „Rzeczpospolitej” odbył się dyżur ekspertów poświęcony łączeniu stażu ubezpieczeniowego w ZUS i KRUS. Relację z niego opublikujemy na początku przyszłego tygodnia.
[b][link=http://www.youtube.com/watch?v=hdrjDvqn590]Zobacz video: ZMIANY W EMERYTURACH ROLNICZYCH[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA