Medycyna i zdrowie

HIV przemierza Europę

Strzykawka
Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Naukowcy stworzyli mapę rozprzestrzeniania się zabójczego wirusa po Europie. W większości krajów chorobę roznoszą turyści przywożący ją z zagranicy. W Polsce jej wehikułem są wspólne strzykawki
Analizę, która objęła próbki z 17 krajów europejskich, opublikowało pismo „Retrovirology”. Na tej podstawie greccy naukowcy przygotowali mapę pokazującą główne kierunki przepływu przez kontynent najbardziej powszechnego w naszej części świata wirusa HIV-1, podtyp B. Jego migracje zostały prześledzone dzięki dokładnej analizie genetycznej, która pokazała, w jaki sposób wirus ewoluował, wędrując przez Europę.
Ze stworzonej właśnie mapy wynika, że głównymi „punktami przerzutowymi” HIV są Hiszpania, Portugalia, Grecja i Serbia, w których żyje znaczna liczba zakażonych osób. - Z tych krajów wirus wydostaje się najprawdopodobniej wraz z turystami zarażonymi podczas spędzonych tam wakacji — mówi kierujący badaniami dr Dimitrios Paraskevis z Uniwersytetu Ateńskiego.
Niechcianą pamiątkę z urlopu podróżnicy wiozą do swoich domów, głównie do Europy Zachodniej i Północnej. Największymi „importerami” choroby są Austria, Belgia, Dania, Niemcy i Luksemburg. Rolę zarówno „importerów”, jak i „eksporterów” HIV odgrywają natomiast Norwegia, Holandia, Szwecja, Szwajcaria oraz Izrael. - Wirusy przemieszczają się wzdłuż popularnych szlaków turystycznych — podkreśla dr Paraskevis. "Z tego właśnie powodu programy zdrowotne w krajach europejskich powinny obejmować nie tylko własnych obywateli, ale też zapobiegać roznoszeniu się choroby poprzez monitorowanie imigrantów, podróżników i turystów, którzy są zarówno źródłem, jak i celem HIV. Badacze podkreślają, że dla wirusa, który nie zna granic administracyjnych, największą przeszkodą jest stosowanie prezerwatyw. Naukowcy zauważyli, że na tle Europy wyróżnia się sposób, w jaki HIV rozprzestrzenia się w Polsce. - Duży zasięg dystrybucji HIV w Polsce jest związany z używaniem tych samych strzykawek przez narkomanów, którzy stanowią połowę osób zakażonych w tym kraju — twierdzi dr Paraskevis.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL