Biznes

Czesi sprzedali Mobilkinga. Czy operator przetrwa?

Mobilking
Penta Investments nie widzi przyszłości dla sieci Mobilking. Czy grupa MNI potrafi tchnąć w nią nowe życie?
Dwa tygodnie temu Wirtualna Polska ogłosiła, że kończy działalność jako wirtualny operator komórkowy. Po roku pracy z komórkowego rynku zrezygnował również serwis aukcyjny Allegro. Teraz z rynku wycofał się słowacki fundusz inwestycyjny Penta.
Jeszcze w lutym „Rzeczpospolita” pisała, że operator Mobilkinga jest na krawędzi bankructwa i potrzebuje pilnie dofinansowania. Fundusz nie zdecydował się na dalsze inwestycje i sprzedał Mobilkinga spółce MoCoHub Technology Development, która niegdyś należała do grupy giełdowego MNI. Piotr Majchrzak, prezes MNI, odżegnuje się od związku z tą spółką i transakcją, chociaż MoCoHub mieści się pod tym samym adresem co jego spółka. Prezesem zarządu MoCoHub jest według KRS Jerzy Południkiewicz, niegdyś członek rady nadzorczej MNI. Grupie nijak przyznać się do zakupu Mobilkinga, który współpracuje z Polską Telefonią Cyfrową, operatorem sieci Era. Samo MNI również jest wirtualnym operatorem, ale korzystającym z sieci konkurencyjnej PTK Centertel, operatora Orange. [wyimek]150 tys. kart telefonicznych udało się sprzedać operatorowi sieci Mobilking[/wyimek]
Penta nie ujawniła wartości transakcji z MoCoHub. Według naszych szacunków klienci Mobilkinga byli warci dla nabywcy kilkanaście milionów złotych. Wartość spółki obniża zła sytuacja finansowa. Szczegółowych danych nie podaje, ale pod koniec ubiegłego roku była na granicy płynności finansowej. Mobilking wydawał dużo na reklamę, według naszych szacunków, 20 – 30 mln zł w ubiegłym roku. Dzięki temu udało jej się sprzedać ponad 150 tys. kart SIM pod swoją marką. Klienci usług na kartę, a takie oferuje Mobilking, płacą jednak niewiele. Na niekorzyść wirtualnych operatorów gra dający się odczuć w ostatnich miesiącach spadek hurtowych i detalicznych cen połączeń komórkowych.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL