fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kapitał na pomoc małym firmom

Światowe instytucje finansowe i UE hojnie wspierają małe firmy. Pożyczki czy gwarancje to alternatywa dla kredytów bankowych.
Rzeczpospolita
Danuta Walewska
Międzynarodowe instytucje finansowe wspierajĄ funkcjonowanie maŁego biznesu. Pożyczki i gwarancje dla sektora szykuje także Unia Europejska
– Zdecydowaliśmy się pożyczyć małym i średnim firmom w Polsce 500 mln dol., bo to one właśnie nawet w czasie najgłębszego kryzysu są w stanie stworzyć miejsca pracy. A „wyschnięcie” rynku kredytowego w Polsce jest bardziej zauważalne niż w innych krajach. Stąd, pośrednio, szybko rośnie również bezrobocie – powiedział „Rz” Robert Zoellick, prezes Banku Światowego.
Jak pisaliśmy wczoraj, za dystrybucję pomocy z Banku Światowego odpowiadać będzie PKO BP, który przekaże środki instytucjom finansowym – funduszom pożyczkowym, poręczeniowym oraz innym bankom. Pożyczki będą gwarantowane przez polski rząd.
Bank Światowy to niejedyne źródło wsparcia. Tylko w ubiegłym roku Europejski Bank Inwestycyjny udzielił 236 mln euro pożyczek, z których środki zapewniają finansowanie małych i średnich firm (MŚP). Jedną z instytucji, która finansuje działalność małych przedsiębiorstw z pomocą EBI, jest Europejski Fundusz Leasingowy.
– W 2007 r. EFL podpisał umowę z EBI opiewającą na 80 mln euro. To pozwoliło nam obniżyć opłaty związane z leasingiem dla małych, średnich, a przede wszystkim mikrofirm – mówi Marek Dziok, dyrektor Departamentu Marketingu Strategicznego w EFL. Fundusz prowadzi teraz rozmowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju.
W kolejce po pożyczki z EBI na finansowanie działalności małych i średnich przedsiębiorstw czeka kilka kolejnych instytucji finansowych, m.in. Volkswagen Bank Leasing (ubiega się o 225 mln euro) czy bank BPH (pożyczka sięgająca 50 mln euro). EBI zatwierdził już wniosek BRE Banku na 100 mln euro na linię kredytową dla MŚP.
Finansowanie małych firm wspiera także Unia Europejska. Ponad 1,6 mld zł z funduszy strukturalnych zasili fundusze pożyczkowe, poręczeniowe czy gwarancje, z których skorzystają małe i średnie firmy w ramach inicjatywy JEREMIE. Jeszcze w tym roku pomoc ruszy w pięciu województwach, które zdecydowały się na tę formę wsparcia. Najwięcej przeznaczy na ten cel Wielkopolska – ok. 540 mln zł. Nieco mniej Dolnośląskie (prawie 440 mln zł), a także Pomorskie, Łódzkie oraz Zachodniopomorskie.
– Niewątpliwą zaletą instrumentów dofinansowanych z unijnych środków jest stałe oprocentowanie pożyczek. Poza tym są one dostępne dla firm, które nie mają szans na kredyt bankowy – podkreśla Dariusz Sobolewski z Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Fundacja prowadzi kilka funduszy pożyczkowych. Zdobyły one kapitał na działalność w ramach unijnego programu wsparcia firm z lat 2004 – 2006.
Na przełomie tego i przyszłego roku powinny ruszyć także pożyczki i gwarancje finansowane z programu ramowego UE na rzecz konkurencyjności i innowacji 2007 – 2013, w którym dostępne jest ponad 1 mld euro.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA