Mundurowi

Szykują się zmiany w zakwaterowaniu wojska

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Wykup mieszkania wojskowego będzie kosztował więcej. Niższe będą bowiem bonifikaty udzielane przy ich sprzedaży
Żołnierze służby stałej i kontraktowej będą mieli prawo do kwatery. Teraz tych drugich przepisy pomijają . Takie zmiany przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych. Dziś odbędzie się w Sejmie pierwsze jego czytanie.
Zgodnie z nim żołnierze będą mieli do wyboru trzy możliwości: zamieszkać w internacie, otrzymywać co miesiąc pieniądze (w formie zasiłku), za które wynajmą mieszkanie na własną rękę, lub też wprowadzić się do kwatery. W tej chwili takiej swobody nie mają. Otrzymują propozycję zakwaterowania, z której albo korzystają, albo nie. [b]Projekt obniża także bonifikaty stosowane podczas wykupu lokalu – z 90 proc. do 40 proc. wartości mieszkania dla osób cywilnych i z 95 proc. do 60 proc. dla żołnierzy. [/b]
Upust obejmie za to udział w nieruchomości przypadający na dane mieszkanie. W tej chwili trzeba zapłacić pełną wartość rynkową tego udziału. Niemniej i tak wykup będzie droższy. Już w tej chwili, czekając na uchwalenie tego projektu, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa nie planuje wyprzedaży mieszkań. Interweniował w tej sprawie rzecznik praw obywatelskich, bo skarżyli się mu najemcy, którzy już rozpoczęli stosowne procedury, by podpisać umowy przenoszące własność, jednak zostały wstrzymane. Projekt rozwiązuje także kwestie dotyczące rozwodów żołnierzy. Obecne przepisy milczą na ten temat. Różnie bywają więc rozstrzygane losy rodziny rozwiedzionego żołnierza. Rząd chce, żeby była żona oraz dzieci mogli otrzymywać inny lokal, ale tylko na czas określony.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL