Biznes

Ośrodki za miliard złotych

Uniejów, od połowy lipca 2008 r. ma u siebie termy
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Czterdzieści cztery miasta przygotowują się do piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Gminy starające się o status centrów pobytowych dla zawodników przyśpieszają budowę niezbędnej infrastruktury
Do ostatecznego wyboru 16 center pobytowych na Euro 2012 pozostał niecały rok. 44 gminy, które znalazły się na przedfinałowej liście, przyśpieszają prace przy budowie boisk treningowych, stadionów, hoteli i centrów odnowy. Przy okazji budują aquaparki, kompleksy sportowo-rekreacyjne, hale widowiskowe; poprawiają drogi i transport publiczny.
Przyjmując, że każda z gmin wyda na przygotowania średnio ponad 20 mln zł, oferta inwestycyjna sięgnie miliarda. - Zauważyliśmy, że przetargi na większe obiekty – od 8 mln zł w górę – cieszą się większym powodzeniem. Dostajemy na nie po sześć – siedem ofert. Na mniejsze kwoty najczęściej wpływają dwie – trzy oferty – mówi Maciej Łączny, prokurent spółki Jarocin Sport należącej do miasta.
Jarocin należy do liderów zmagań o status centrum. - Mamy już boisko treningowe ze sztuczną murawą za 2,5 mln zł, budujemy trybuny na 3500 ludzi i drugie boisko za 3,5 mln zł. W budowie jest hala z kompleksem odnowy biologicznej. W przyszłości będziemy tu mogli prowadzić zajęcia z młodzieżą. Wprowadzamy już klasy sportowe. Wystąpiliśmy o dofinansowanie z programów unijnych rozbudowy i modernizacji hotelu. To projekt na kwotę 10 mln zł. Do 2012 r. ma też powstać obwodnica miasta – wylicza wiceburmistrz Jarocina Robert Kazimierczak. Przetarg na budowę hali wygrała spółka Novum z Kalisza. Firma zatrudnia ok. 300 osób, ma m.in. własną wytwórnię stolarki, wytwórnię betonu, złoża żwirów. – Konkurencja zaostrza się przy większych projektach. My też stajemy do przetargów tam, gdzie są duże oferty. Żałuję, że Kalisz nie kandyduje na centrum pobytowe, bo na miejscu pojawiłoby się wiele ciekawych inwestycji – przyznaje Andrzej Pyrek z Novum. Przy jarocińskich inwestycjach zarabiają zarówno firmy lokalne: Krodamex Krotoszyn (hotel) czy Rem-bud (wykonawca aquaparku); jak i z innych części kraju – Gawlik i syn z Torunia (sztuczna murawa) czy firma Kaszub z Kiełpina. Kandydat z Łódzkiego, Uniejów, od połowy lipca 2008 r. ma u siebie Termy Uniejów – kompleks basenów rekreacyjno-leczniczych z wodą z gorących źródeł solankowych. Inwestorem jest spółka z udziałem gminy, a współfinansowała UE. Przy budowie term zarobiło kilka firm. Jedną z nich jest Ekomel z Poddębic, który wygrał przetarg na I etap budowy (pływalnie) na kwotę 9,56 mln zł. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Poddębic wygrało przetargi na przebudowy i remonty dróg i ulic dojazdowych do term i obiektów sportowych – w sumie na ponad 17,5 mln zł. Przy termach samorząd buduje ośrodek sportowy. Burmistrz Józef Kaczmarek deklaruje, że inwestycja nie powstaje tylko z myślą o Euro 2012, ale będzie miejscem przygotowań piłkarskiej młodzieży. W mazurskiej Ostródzie gotowy jest już projekt kompleksu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Drwęckim. – Kosztował nas 800 tys. zł, wykonawcą było Architektoniczne Biuro Projektowe Nowak & Podonowski z Kalisza – opowiada Olgierd Dąbrowski, wiceburmistrz Ostródy. Cała inwestycja (boiska treningowe, stadion na 5 tys. widzów, sztuczne lodowisko, boiska do innych gier, korty, ściana wspinaczkowa, park) kosztować ma 38 mln zł. Samorząd wystąpił o dofinansowanie 70 proc. kosztów z regionalnego programu operacyjnego. Gotowy jest też jeden z trzech luksusowych hoteli budowanych przez inwestorów prywatnych. Najwięcej kandydatur do uzyskania statusu centrum pobytowego jest z Mazowsza (12) i Dolnego Śląska (11). Ze Śląska jest sześć gmin, trzy z Pomorza i z Małopolski. Tylko dwie z Wielkopolski. Dwie z Łódzkiego, z Opolszczyzny i Podkarpacia, jedna z Warmii i Mazur.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL