fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

W oczekiwaniu na korektę

WIG
Rzeczpospolita
Złoty i indeksy giełdowe straciły na wartości. W najbliższych dniach na GPW prawdopodobne są spadki
Wydaje się, że szansa na łatwe zyski dla inwestorów giełdowych na razie minęła. Ubiegły tydzień na warszawskiej giełdzie przyniósł niewielkie spadki głównych indeksów.
WIG w ciągu pięciu sesji (licząc od zamknięcia 8 maja) stracił 0,9 proc. Mocniejszy, 2-proc. spadek zanotował w tym czasie wskaźnik największych firm WIG20.
Zdaniem analityków spadki te są zbyt małe, by stwierdzić, że dokonała się korekta trwających w Warszawie od końca lutego silnych zwyżek. Wśród inwestorów nie widać na razie dużej chęci do sprzedaży akcji, ale w najbliższych dniach może się to zmienić.
Na kolejnych sesjach spodziewana jest korekta spadkowa, której minimalny zasięg w przypadku WIG20 to 1700 pkt. W piątek indeks zakończył notowania o 110 pkt powyżej tego poziomu.
W ostatnich dniach na skutek mniejszej skłonności inwestorów do kupowania ryzykownych walut złoty stracił na wartości. Spadek szczególnie wyraźny był w środę i czwartek. W konsekwencji kurs złotego na krótko przebił poziom 4,5 zł za euro, a frank otarł się o granicę 3 zł.
W najbliższych dniach złoty powinien się poruszać w przedziale 4,40 – 4,52 zł za euro.
Wzrost zainteresowania bezpiecznymi aktywami oraz osłabienie oczekiwań na szybkie ożywienie globalnej gospodarki przełożyły się na umocnienie obligacji na rynkach bazowych. Powodem były słabe dane o sprzedaży detalicznej w USA oraz o dynamice PKB za pierwszy kwartał w strefie euro. Automatycznie osłabiło to polskie obligacje. Efekt ten został jeszcze spotęgowany informacjami o ryzyku fiskalnym Polski.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA