Styl życia

Duży i Mały Dong

Markus Zusak; złodziejka książek; Przeł. Hanna Baltyn Nasza Księgarnia 2008
Rzeczpospolita
Konkurs na dziecięcy bestseller roku 2008, organizowany od 18 lat przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People), wygrała „Złodziejka książek” Markusa Zusaka.
Powieść otrzymała zarówno nagrodę Dużego Donga, przyznawaną przez eksperckie jury, jak i Małego Donga, przyznawaną przez jury złożone z dzieci.
„Złodziejka książek” to międzynarodowy bestseller. 500-stronicowa historia opowiada o dziewięcioletniej Liesel Meminger. Jej dzieje zaczynają się i kończą tragicznie. Dziewczynka traci rodziców i przybywa do miasteczka opodal Monachium, gdzie przyjmuje ją rodzina zastępcza. Znajduje tu przyjaciół. Niemcy są jednak u progu wojny, pod koniec której mała traci wszystkich bliskich. To nie powieść historyczna, ale świetna fikcja literacka osadzona w znanych nam historycznych realiach, przez co dobitniej i wiarygodniej opowiada zarówno o brutalności, jak i pięknie człowieczeństwa w ekstremalnych warunkach. Choć narratorem jest tu Śmierć, nie brak w powieści towarzyszących ludziom humoru, optymizmu, nadziei, pogody ducha. Jury Polskiej Sekcji IBBY główną nagrodę dla „Złodziejki książek” umotywowało: „jest książką o wybitnych walorach artystycznych, niezwykle ważną w edukacji historycznej młodego czytelnika oraz w kształtowaniu jego wrażliwości na los drugiego człowieka, do tego udostępnioną w znakomitym przekładzie Hanny Baltyn”.
W konkursie wyróżniono jeszcze cztery wydawnictwa i ich książki: „Pelikan: opowieść z miasta” Leeny Krohn, w tłumaczeniu Iwony Kosmowskiej, z ilustracjami Manuela Blasqueza (przypowieść o trudnej przyjaźni i potrzebie akceptacji, wyd. Dwie Siostry), „Bajki dla Idy” Mikołaja Łozińskiego, w opracowaniu graficznym Ewy Stiasny (wyd. Znak), „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” i „Jak tata pokazał mi wszechświat” Ulfa Starka, w tłumaczeniu Katarzyny Skalskiej i z ilustracjami Evy Ericsson i Anny Höglund (piękne, ciepłe, pełne subtelnego humoru opowieści o oswajaniu świata i jego przemijaniu; wyd. Zakamarki), „Kanapka i innych wierszy kapka” Agnieszki Frączek (zabawny wybór wierszy o wieloznaczności wyrazów w mistrzowskim opracowaniu graficznym Bohdana Butenki, wyd. Literatura). Dzieci i młodzież zaś z wydanych w ubiegłym roku książek wyróżniły m.in. „Prezesa i kreskę” Łukasza Orbitowskiego (Powergraph), „Gdzie jest tort?” The Tjong-Khinga (wyd. ENEDUERABE), serię „Basia” Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak (Lektorklett) oraz „Franka, Helę, Bobasa i konia trojańskiego” Elizy Piotrowskiej (Wilga). [i]Markus Zusak; złodziejka książek; Przeł. Hanna Baltyn Nasza Księgarnia 2008[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL