Medycyna i zdrowie

Koniec z dietą bezglutenową

W sobotę IV Międzynarodowy Dzień Celiakii. Szansę pokonania choroby może dać eksperymentalna szczepionka
Dobre wieści dla osób cierpiących na celiakię, nietolerancję białka zbóż zwanego glutenem, na którą cierpi ok. 1 proc. osób. W kwietniu tego roku australijski badacz dr Bob Anderson z Walter and Eliza Hall Institute of Medical Research rozpoczął testy kliniczne szczepionki na tę chorobę. Naukowiec od lat prowadzi badania nad sekwencją występujących w glutenie białek, które wywołują reakcję autoimmunologiczną prowadzącą do uszkodzenia nabłonka jelita cienkiego. To właśnie owe białka wykorzystano do stworzenia szczepionki. Dostarczane w małych dawkach w formie zastrzyków lub aplikacji do śluzówki mają nakłonić organizm do tolerancji glutenu.
Czy tak się stanie, pokażą rozpoczynające się właśnie testy kliniczne. Jeśli kolejne ich etapy potwierdzą skuteczność szczepionki, chorzy będą mogli zrezygnować z restrykcyjnej diety, która obecnie jest jedynym skutecznym sposobem radzenia sobie z celiakią. Zanim to nastąpi, minie jeszcze kilka lat (naukowcy nie podają dokładnej daty). Przez ten czas chorzy muszą unikać potraw mącznych. Wielu z nich zadanie to ułatwi piekarnia z Opoczna, która jako jedna z pierwszych na świecie rozpoczęła wypiek opłatków niskoglutenowych. Komunikanty zostały przebadane przez Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i zatwierdzone przez episkopat Polski.
Na konferencję dotyczącą sposobów walki z nietolerancją glutenu zaprasza w sobotę Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. „Rzeczpospolita” jest patronem medialnym tego wydarzenia. [i]Informacje o konferencji poświęconej celiakii [link=http://www.celiakia.pl]www.celiakia.pl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL