Budowa i remont

Co trzeba wiedzieć, wybierając okna

Kupując okna, zwróćmy uwagę na parametry i certyfikaty bezpieczeństwa
materiały prasowe
Komfort użytkowania okien możemy podnieść, dobierając do nich elementy dodatkowe.
Standardem jest np. blokada błędnego położenia klamki, uniemożliwiająca wypadnięcie skrzydła okiennego z ramy przy niedokładnym ustawieniu klamki. Praktycznym rozwiązaniem będą moskitiery przeciw owadom oraz nawiewniki, które automatycznie regulują poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Inne, ciekawe rozwiązania to np. niski próg balkonowy, który zapewni wyjście na zewnątrz bez potknięć, a także zatrzask umożliwiający zamknięcie drzwi na balkon czy taras od strony zewnętrznej bez użycia klamki. Zabezpieczając swój dom przed włamaniem, warto zastosować w oknach dodatkowe elementy antywłamaniowe, takie jak zaczepy antywyważeniowe czy klamkę z kluczem. – Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak montaż certyfikowanych okien antywłamaniowych, które oprócz wyżej wymienionych elementów mają szybę o zwiększonej odporności, składającą się z trwale połączonych dwóch szyb ze szkła float i czterech folii antywłamaniowych o wysokiej wytrzymałości na rozerwanie – mówi Rafał Karaś. – Dzięki temu szyba jest w stanie wytrzymać uderzenie 4-kilogramowej stalowej kuli. Nawet jeśli szkło pęka, to jego kawałki są trzymane na warstwie folii PVB.
Nie należy zapominać również o istotnych technicznych parametrach okien związanych z właściwościami izolacyjnymi. Najważniejszy jest tutaj współczynnik przenikania ciepła U. Określa on ilość ciepła, która w jednostce czasu przeniknęła przez szybę zespoloną o powierzchni 1 mkw., przy różnicy temperatury po obu stronach szyby równej 1 Kelvina. Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Kupując okna, warto zwrócić uwagę, by parametr ten był wyliczony dla całego okna, a nie np. tylko szyby. Koniecznie poprośmy o takie wyliczenia sprzedawcę okien. Współczynnik U powinien być obliczany indywidualnie do każdego okna, np. przy okazji wyceny. Decydując się na zakup okien, powinniśmy zatem dokonać dokładnej analizy zgodnie z takimi wytycznymi, jak jakość produktów, klasa profili okiennych, pakiet szybowy, oferta na elementy dodatkowe okna oraz właściwości izolacyjne. Należy wziąć pod uwagę również staż firmy produkującej stolarkę otworową na rynku oraz atesty i certyfikaty, które przedsiębiorstwo posiada. Okna to inwestycja na długie lata. Warto więc inwestować w najwyższą jakość, funkcjonalność oraz niepowtarzalny design.
Źródło: Życie Warszawy

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL