fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Architektura

Siedem eurocudów, dzięki którym Polska jest piękniejsza

Nagrodzono m.in. rekonstukcję zagrody Albrechta w Swołowie
Materiały Promocyjne, Janusz Tatarkiewicz Janusz Tatarkiewicz
Laureatami II edycji „Polska pięknieje – 7 cudów funduszy europejskich“ zostały m.in. opactwo benedyktynów w Tyńcu, Manufaktura w Łodzi i Centrum Hewelianum w Gdańsku
W tym roku w konkursie o najlepsze wykorzystanie funduszy europejskich rywalizowało 37 projektów. 40 proc. więcej niż w ubiegłym!
Tynieccy benedyktyni odbudowali południowe skrzydło klasztoru, zwane Wielką Ruiną, w którym niegdyś mieściła się biblioteka, a obecnie ma siedzibę Benedyktyński Instytut Kultury. Inwestycja została dofinansowana z Unii Europejskiej ponad 3,2 mln zł. („Rz“ z 24.03.2009).
15 maja, w 70. rocznicę powrotu benedyktynów do Tyńca, w opactwie zostanie otwarta wystawa poświęcona historii klasztoru. Będzie można także zwiedzić zachowane sale dawnej biblioteki i lapidarium – część muzeum z romańskimi i gotyckimi fragmentami kapiteli i rzeźb.
Muzeum Sztuki w Łodzi powiększyło swoją siedzibę o nową filię ms2 dzięki modernizacji (17 mln zł z UE) XIX-wiecznego budynku starej przędzalni w byłym imperium włókienniczym Izraela Poznańskiego, a obecnie kompleksie handlowo-rozrywkowym Manufaktura. W ms2 można oglądać jedną z najlepszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce.
Hewelianum to z kolei nowoczesny ośrodek nauki ulokowany w pomilitarnych obiektach na terenie XIX-wiecznych fortyfikacji Grodzisko w centrum Gdańska. Dzięki blisko 12 mln zł dofinansowania z UE przeprowadzono rewitalizację 18 pofortecznych budowli rozrzuconych na 27 ha.
W dawnej remizie artyleryjskiej teraz znajduje się wystawa poświęconą historii fortu (zrekonstruowano nawet zagłuszarkę radia Wolna Europa, która działała tu po wojnie). W Kaponierze Południowej przy 54 stanowiskach internetowych można zgłębiać prawa fizyki. A miłośnikom astronomii dedykowano ekspozycję poświęconą budowie wszechświata.
Z pofortecznego wzgórza roztaczają się wspaniałe widoki na Starówkę i stocznię. A przy tym jest tu zachowane dzikie otoczenie z mnóstwem gatunków ptaków, ssaków, owadów, roślin. Idealne miejsce na żywe lekcje przyrody.
Na znakomity pomysł wykorzystania naturalnego bogactwa – gorących wód termalnych – wpadła nagrodzona gmina Uniejów (łódzkie), która zbudowała Termy Uniejów z solankowymi basenami (dofinansowanie z UE – 13 mln zł).
Wody odkryto blisko 40 lat temu, gdy szukano ropy naftowej. Wtedy były wielkim rozczarowaniem, dziś stały się atrakcją regionu.
[i]Konkurs organizuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego we współpracy z wydawnictwem Pascal i firmą Smartlink[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA