fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Dzisiaj Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

Impreza promująca fairtrade w Dublinie
Flickr
Z tej okazji w siedmiu miastach Polski odbywają się imprezy promujące sprawiedliwy handel i świadomość konsumencką, połączone z atrakcjami takimi, jak bębny, slajdy, filmy oraz poczęstunek produktami z logo Fairtrade
Sprawiedliwy handel (ang. fairtrade) to system, który monitoruje produkty na każdym etapie ich przetwarzania. Produkty oznaczone czarno-niebiesko-żółtym znakiem Fairtrade są droższe od innych, ale z reguły odznaczają się lepszą jakością.
Koalicja Sprawiedliwego Handlu, która promuje Fairtrade w Polsce, zwraca uwagę na problem sprawiedliwej zapłaty dla producentów z krajów Trzeciego Świata.
- Sprawiedliwy handel może odegrać bardzo dużą rolę w rozwoju najbiedniejszych krajów świata - uważa Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, która jest członkiem Koalicji Sprawiedliwego Handlu.
Dzięki Fairtrade producenci w krajach Trzeciego Świata otrzymują stabilną cenę, która pokrywa koszty produkcji, oraz premię, która jest wypłacana jako dodatek do ustalonej ceny. Organizacje producentów decydują, na co przeznaczyć pieniądze z premii. Z reguły inwestują je w edukację, ochronę zdrowia, a także w usprawnienie produkcji.
Aby uzyskać certyfikat Fairtrade, producenci muszą zapewnić robotnikom dobre warunki pracy oraz nie przeszkadzać w działalności związków zawodowych. Nie wolno im również zatrudniać dzieci i nadużywać pestycydów.
Prowadzenie handlu pod egidą Fairtrade może przynieść firmom wymierne korzyści. Zazwyczaj producenci dostają zapłatę z góry za swoje produkty do 60 proc. ich wartości. Dzięki temu nie muszą pozyskiwać obcych źródeł finansowania handlu np. w postaci kredytów. Za pomocą sprawiedliwego handlu firmy z krajów bogatej Północy mogą kreować się na społecznie odpowiedzialne i poprawiać swój wizerunek. Z kolei konsumenci mogą wybierać produkty społecznie zaangażowane i lepszej jakości.
Obroty produktami ze znakiem sprawiedliwego handlu na świecie wyniosły w 2008 r. 2800 mld euro, co oznacza prawie dwunastokrotny wzrost tego rynku od 2001 r. W Polsce jest ok. 150 punktów sprzedaży produktów Fairtrade. Etyczne zakupy stają się coraz bardziej modne w naszym kraju, a konsumenci szukają produktów z czarno-niebiesko-żółtym logo na półkach sklepów.
[ramka]Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu jest organizowany od 2001 r., z reguły w drugą sobotę maja. W tym roku w Polsce imprezy Fairtrade, odbędą się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Toruniu i Wrocławiu.
Więcej szczegółów o obchodach na [link=http://www.fairtrade.org.pl/a58_swiatowy_dzien_sprawiedliwego_handlu__9_maja_09__cala_polska.html]stronie Koalicji Sprawiedliwego Handlu[/link][/ramka]
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA