fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Bestsellery

Rzeczpospolita
Lista książek najlepiej sprzedających się w okresie 21 marca – 20 kwietnia 2009 r. została przygotowana na podstawie danych uzyskanych w sieciach księgarskich Empik i Matras oraz informacji uzyskanych w wybranych wydawnictwach. Książką miesiąca jest „Proszę bardzo” Andy Rottenberg – opowieść zupełnie niezwykła.
[srodtytul]Literatura polska[/srodtytul]
[b]1 Małgorzata Kalicińska „Dom nad rozlewiskiem” [/b]
(Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Na dynamikę sprzedaży miała z pewnością wpływ informacja o obsadzeniu Joanny Brodzik w roli głównej bohaterki w serialu kręconym na podstawie powieści. To będzie telewizyjne szaleństwo. A książka pozostanie na liście bestsellerów jeszcze przez kilka lat.
[b]2 Małgorzata Kalicińska „Miłość nad rozlewiskiem” [/b]
(Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Optymistyczne, energetyczne i terapeutyczne. Piękne krajobrazy, wielkie namiętności, czasami zwątpienie. Samo życie. Urzekające swoją banalnością. Ale w tym tkwi również tajemnica tego tomu. Trzecia część sagi.
[b]3 Małgorzata Kalicińska „Powroty nad rozlewiskiem” [/b]
(Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Kilka lat temu wydawca książki opowiedział mi w prywatnej rozmowie o odkryciu pisarki, której książki będą wielkim bestsellerem. Wyznam, że byłem sceptyczny. Teraz widzę, jak wiele jeszcze muszę się uczyć od mistrzów. Ale pokora czasami prowadzi do zbawienia. I na to liczę.
[b]4 Andrzej Pilipiuk „Oko Jelenia. Pan Wilków” [/b]
(Fabryka Słów)
Wyznaję z ciężkim sercem, że coraz mniej rozumiem z intrygi wielkiej sagi. Obserwuję uważnie karierę pisarza od wielu lat, ale to dzieło trudno mi uznać za udane. Cieszę się jednak, że czytelnicy są innego zdania.
[b]5 Wisława Szymborska „Tutaj” [/b]
(Znak)
Po wiersze poetki sięgam zawsze w chwilach zwątpień. I paradoksalnie, jej sceptycyzm i relatywizm dodaje mi otuchy. Jest bowiem ktoś na świecie też niewierzący w obiektywną prawdę i „oczywistą oczywistość”.
[b]6 Katarzyna Michalak „Zachcianek” [/b]
(Wydawnictwo Albatros
Andrzej Kuryłowicz)
Kontynuacja „Poczekajki”. Rzecz o miłości, towarzyszących jej rozczarowaniach, rozstaniach i powrotach. Ryzykując starcie z feministkami, powiem, że jest to bardzo kobieca lektura. Na okładce kobieta w ślubnej sukni.
[b]7 Anda Rottenberg „Proszę bardzo” [/b]
(Wydawnictwo W.A.B.)
Ten tom to coś więcej niż literatura faktu. Piękna i dramatyczna biograficzna opowieść jest jednak literackim przetworzeniem losów jednej rodziny. Ta książka powstała także jako akt psychoterapii. I tak zrodziła się opowieść, którą już można zapisać w historii współczesnej literatury polskiej.
[b]8 Manula Kalicka „Kochaj i tańcz. 20 lat wcześniej” [/b]
(Wydawnictwo W.A.B.)
Hmm... Bardzo dobra promocja.
[b]9 Jarosław Iwaszkiewicz „Tatarak. Pożegnanie miłości (wydanie filmowe)” [/b]
(Wydawnictwo Prószyński i S-ka)
Iwaszkiewicz pisał cudowne opowiadania, które Andrzej Wajda pięknie filmuje.
[b]10 Katarzyna Gryniewicz „Truskawki z szamponem” [/b]
(Prószyński i S-ka)
Wolę jednak truskawki z szampanem. Ale tytuł dobry!
[srodtytul]Literatura obca[/srodtytul]
[b]1 Stephanie Meyer „Przed świtem”. [/b]
Tłum. Joanna Urban
(Wydawnictwo Dolnośląskie)
Ostatnia część słynnego cyklu „Zmierzch”, który podbił świat i Polskę. Tłumaczenia na 35 języków i 42 miliony sprzedanych egzemplarzy. Potwornie opasły tom liczący 715 stron. Nie zwykłem obrażać czytelników, ale w trakcie lektury wyjątkowo często nawiedzało mnie pytanie, z jakich tajemniczych powodów pisze się takie książki. Niedawno w „Polityce” fenomen popularności tego cyklu bardzo ładnie tłumaczyła Justyna Sobolewska, ale takie mechanizmy racjonalnie tłumaczy się bardzo trudno.
[b]2 Stephanie Meyer „Zmierzch”. [/b]
Tłum. Joanna Urban
(Wydawnictwo Dolnośląskie)
Pierwsza część cyklu opisującego „magiczną opowieść o zakazanej miłości wampira i nastolatki takiej jak Ty”. Tak, między innymi, jest ona reklamowana przez wydawnictwo. Nie jestem nastolatką, ale przeczytałem. To była droga przez mękę.
[b]3 Stephanie Meyer „Księżyc w nowiu”. Tłum. Joanna Urban [/b]
(Wydawnictwo Dolnośląskie)
Druga część cyklu. Miłość dziewczęcia i wampira się rozwija. Piękna szyja niezmiennie budzi pożądanie, ale zew krwi przegrywa z miłością. Może zrozumiałbym to dziwne uczucie, gdybym mógł opanować irytację wywołaną niekończącymi się głupimi dialogami.
[b]4 Bernhard Schlink „Lektor”. Tłum. Karolina Niedenthal[/b]
(Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA)
Świetnie opowiedziana historia młodzieńczej fascynacji seksualnej starszą kobietą. Miłości cały czas towarzyszy czytanie na głos książek. Po latach, gdy Hanna Schmitz okazuje się funkcjonariuszką SS – strażniczką w podobozie w Auschwitz, odpowiedzialną za śmierć w pożarze kilkuset wieźniarek, śledzący jej proces dojrzały już Michael Berger uświadamia sobie, że była ona analfabetką rozpaczliwie ukrywającą przed światem swoją ułomność. To, być może, uczyniło ją ofiarą nazistowskiego systemu. Jest to także próba opisania winy Niemców.
[b]5 Stephanie Meyer „Zaćmienie”. Tłum. Joanna Urban [/b]
(Wydawnictwo Dolnośląskie)
Trzecia część cyklu. Czyżby czytające nastolatki marzyły o bestii? Do spełnienia tego marzenia nie potrzeba wampira!
[b]6 Jose Saramago „Miasto ślepców”. Tłum. Zofia Stanisławska [/b]
(Rebis)
Sukces filmu wprowadził tę powieść już raz wydaną w Polsce na listę bestsellerów. Pesymistyczna filozoficzna przypowieść pozostawiła mnie po lekturze chłodnym i obojętnym. Nie lubię portugalskiego pisarza, a przyznanie mu literackiej Nagrody Nobla zawsze uważałem za przesadę.
[b]7 John Grisham „Prawnik”. Tłum. Krzysztof Bereza [/b]
(Wydawnictwo Amber)
21. powieść autora wydana w Polsce. Ta jest dalekim echem sławnej „Firmy”. W czasie lektury ciągle zadawałem sobie pytanie o to, czy naprawdę napisał ją John Grisham. Młody prawnik szantażem zmuszony do pracy w wielkiej prawniczej korporacji, znajduje się w rękach tajemniczej organizacji, której szef mówi po angielsku z lekkim wschodnieuropejskim akcentem. Dziwne, naiwne zakończenie...
[b]8 Carlos Ruiz Zafón „Gra anioła”. Tłum. KatarzynaOkrasko, Carlos Marrodán Casas [/b]
(Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA)
Książka intrygująca, ale niewywołująca tylu czytelniczych wzruszeń, co „Cień wiatru”.
[b]9 Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”. Tłum. Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodán Casas [/b]
(Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA)
Nawiązując do akcji książki, powiem, że jest tyle pięknych książek, które należy ocalić od zapomnienia. A odejdą one w niepamięć po śmierci naszego oczytanego pokolenia. Nadchodzi czas wampirów.
[b]10 Trudi Canavan „Uczennica maga”. Tłum. Agnieszka Fulińska [/b]
(Galeria Książki)
Z magii uznaję, niestety, tylko magię słów i magię ciała.
[srodtytul]Literatura faktu[/srodtytul]
[b]1 Roberto Saviano „Gomorra. Podróż do imperium kamorry” [/b]
(Czytelnik)
Spotkałem się już z opiniami, że wiek XXI będzie czasem psychicznych depresji i przede wszystkim mafii – zorganizowanej globalnej przestępczości. Ta książka takie prognozy podtrzymuje.
I trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej
strony.
[b]2 Rhonda Byrne „Sekret” [/b]
(NowaProza)
W średniowieczu poszukiwano kamienia filozoficznego, teraz poszukujemy tajemniczej formuły pozwalającej odczytać sens życia.
Tak jakby był on uniwersalny, a nie indywidualny.
[b]3 Wojciech Cejrowski „Rio Anaconda” [/b]
(wydanie II poprawione)
(Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Wróciłem ponownie do uważnej lektury. I chyba zrozumiałem, dlaczego sprzedaż tomu przekroczyła już 200 000 egzemplarzy.
[b]4 Wojciech Cejrowski „Gringo wśród dzikich plemion” [/b]
(Zysk i S-ka Wydawnictwo)
Cejrowski w swoich książkach uczy antropologicznej ostrożności w ocenie innych kultur. To zaskakujące odkrycie. Pocieszające, że „Gringo... ” dotarł „drogą kupna” do 150 tys. czytelników.
[b]5 Marek Edelman „I była miłość w getcie” [/b]
(Świat Książki)
Miłość w czasach rozpaczy była ostatnią nadzieją na ocalenie człowieczeństwa. Należy ona bowiem do normalności. Smutne i piękne strzępy wspomnień.
[b]6 Jan Osiecki „Zbigniew Religa. Człowiek z sercem na dłoni” [/b]
(Prószyński i S-ka)
Autor ładnie wykorzystał w tytule znane polskie porzekadło. A treść książki potwierdza jego głęboki, kulturowy sens. Profesor z pasją opowiada o swojej pracy, polityce, nałogach i konsekwentnym przygotowywaniu się do godnej śmierci.
Śmierci bez wiary w zbawienie.
[b]7 Małgorzata Szejnert „Wyspa klucz” [/b]
(Znak)
Kolejna znakomita książka obsypanej nagrodami autorki „Czarnych ogrodów”. Mistrzyni wielu polskich twórców reportażu odsłania fascynującą historię
Ellis Island – małej wysepki obok Nowego Jorku, na której przez kilkadziesiąt lat decydowano o losach europejskich emigrantów do Stanów Zjednoczonych. Wspaniała lektura.
[b]8 Wiktor Suworow „Ostatnia defilada” [/b]
(Rebis)
Kolejna część cyklu „Lodołamacz”. Cenię niechęć Suworowa do Stalina i każdy jego tom, mimo licznych powtórzeń, czytam z wyjątkową przyjemnością.
[b]9 Brygida Grysiak, Mieczysław Mokrzycki „Najbardziej lubił wtorki” [/b]
(Wydawnictwo M)
Ciepła i wzruszająca opowieść znanej dziennikarki telewizyjnej i drugiego osobistego sekretarza
Jana Pawła II o życiu codziennym papieża.
Jego upodobaniach, poczuciu humoru, lekturach. A wtorek był dniem wolnym papieża – tytana pracy.
[b]10 David Servan-Schreiber „Antyrak. Nowy styl życia” [/b]
(Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz)
Do lektury tego szczególnego tomu skłania ludzi przede wszystkim lęk przed czymś całkowicie przerażającym i niezrozumiałym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA