Płać pracownikom za okulary i soczewki kontaktowe

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Nawet jeśli podwładny wykonujący pracę na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy nosi szkła kontaktowe, nie unikniesz refundacji ich zakupu. Taką rekompensatę przewidują przepisy unijne
Pracownikowi, który pracuje przy monitorze ekranowym, pracodawca jest zobowiązany zapewnić okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza. Tak stanowi § 8 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=42A57AA445FA8579E2467E28F7C3DBC0?id=77487]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973, dalej rozporządzenie)[/link].[srodtytul]Dwa warunki[/srodtytul]Aby jednak uzyskać od pracodawcy refundację zakupu okularów korygujących, mają być spełnione łącznie dwa warunki. Po pierwsze, pracownik (w tym również praktykant lub stażysta) musi spędzać przy monitorze ekranowym co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4 rozporządzenia).[ramka][b]Przykład 1[/b]Na cały etat firma zatrudniała m.in. sekretarkę i informatyka. Wykorzystywali oni w swojej pracy komputer: sekretarka przepisywała pisma, odbier...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL