Przedsiębiorca nie rozliczy swoich okularów

Jestem architektem prowadzącym działalność gospodarczą. Zlecone mi prace wykonuję na komputerze. Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zakup okularów korekcyjnych z filtrem ułatwiającym pracę przy ekranie?
[b]Nie.[/b] Kwoty zapłacone za zakup okularów traktowane są jako wydatki o charakterze osobistym. To dlatego, że osoba z wadą wzroku musi nosić okulary bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą. Na taką kwalifikację wydatku nie wpływa wyposażenie okularów w szkła przystosowane do pracy przy komputerze. [b]Potwierdza to m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 24 marca 2009 r. (IPPB1/415-137/09-2/KS)[/b]. Fiskus uznał w niej, że wydatek nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie spełnia więc podstawowej definicji kosztu uzyskania przychodu zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy o PIT, który stanowi katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów. Z tego powodu nie ma znaczenia, że zakup okularów przez przedsiębiorcę nie jest wymi...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL