fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Popyt na akcje nie słabnie

W trakcie sesji taniały akcje Biotonu. Roczna strata spółki okazała się sześć razy wyższa od podanej w raporcie kwartalnym. Nawet tu na koniec dnia udało się jednak wyprowadzić kurs nad kreskę.
Rzeczpospolita
Inwestorzy kontynuują zakupy na Warszawskiej Giełdzie. Optymizmu na pierwszej po długim weekendzie sesji nie zmniejszyła ani najnowsza prognoza KE, ani świńska grypa
Wczoraj giełdowi gracze przystąpili do jeszcze bardziej intensywnych zakupów akcji, niż miało to miejsce przed długim weekendem. Wydaje się, że rynek dużych spółek ma wielką ochotę zmierzyć się z poziomem tegorocznego szczytu wyznaczonego na 6 stycznia. Obecnie WIG20 do jego pokonania brakuje już tylko niespełna 2,5 proc. Wczoraj WIG20 ciągnięty w górę przez akcje banków i KGHM zyskał 4,2proc. Obroty na całym rynku przekroczyły 1,5 mld zł, co – zważywszy na nieobecność graczy z londyńskiego City – jest wynikiem imponującym.
To, co nie udało się giełdowym tuzom, udało się tzw. szerokiemu rynkowi. Wczoraj WIG po wzroście o 3,4 proc. znalazł się na najwyższym poziomie w tym roku. Na koniec dnia pokonał nawet barierę 30 tys. pkt. Ostatni raz na tym poziomie WIG przebywał w październiku ubiegłego roku.
Nastrojów na giełdzie nie popsuł poranny raport Komisji Europejskiej, która oczekuje, że w tym roku PKB w Polsce spadnie o 1,4 proc., choć jeszcze na początku roku oczekiwano 2-proc. wzrostu. Żadnego wrażenia nie zrobiła też informacja, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prawdopodobnie ogłosi pandemię grypy. Na początku ubiegłego tygodnia sama wiadomość o pojawieniu się problemu świńskiej grypy spowodowała znaczne spadki cen akcji.
Optymizm panował też na giełdach zachodnich, choć tam zwyżki notowań były mniejsze niż u nas. Indeks giełdy we Frankfurcie zyskał 2,8 proc. , w Paryżu - 2,5 proc. w Londynie - 1,5 proc.
W USA nastroje poprawił raport o wyższej, niż sądzono, liczbie zawartych przedwstępnych umów na zakup domów. Pierwszy raz od pół roku wzrosły też wydatki na inwestycje budowlane. W Nowym Jorku najmocniej drożały akcje banków. Inwestorzy spodziewają się, że nie będą one już potrzebowały wsparcia rządowego - decyzja o tym zostanie ogłoszona w czwartek. Dow Jones zyskał wczoraj 2,6 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA