fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Łazienkowe grzanie w wielkim stylu

Życie Warszawy
W ciągu ostatnich dziesięcioleci wygląd, funkcjonalność i wyposażenie pomieszczeń, w których dbamy o higienę osobistą, przeszły olbrzymią metamorfozę.
Współczesne trendy stylistyczne sytuują łazienkę bliżej najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń niż miejsca wyłącznie użytkowego. Jej wystrojowi poświęcamy więc dużo uwagi. Warto pamiętać, że także niezbędne urządzenia – jak grzejniki łazienkowe – warto dobrać do stylu łazienki.Styliści wymieniają dwa dominujące ostatnio trendy w urządzaniu łazienek. Pierwszy to modny już od kilku lat minimalizm, charakteryzujący się przede wszystkim oszczędnością form i barw. Ostatnio do łask zaś wróciły wnętrza w nostalgicznym stylu retro, nawiązujące do designu lat 20. czy 50. XX wieku.
Najprostszym sposobem na rozwiązanie kwestii doboru wyglądu grzejnika łazienkowego do obranego stylu jest jego brak. A dokładniej – ukrycie ogrzewania pod podłogą. Dzięki elektrycznej macie grzewczej z takiego systemu mogą skorzystać już nie tylko posiadacze własnych domów. To niezwykle komfortowe rozwiązanie zapewniające możliwość spacerowania po łazience boso, a przy tym niewpływające na wygląd łazienki. – Grzejniki łazienkowe jednak także mają swoich zwolenników, chociażby ze względu na możliwość suszenia wilgotnych ręczników – mówi Robert Skomorowski, ekspert Purmo w zakresie grzejników specjalnych.– Design oraz mnogość stylów i kolorów, w których dostępne są współczesne grzejniki, pozwalają sprostać wszystkim dekoratorskim wyzwaniom – dodaje. Oto, co warto wybrać z szerokiej oferty w zależności od stylu naszej łazienki.
[srodtytul]Chłodna elegancja [/srodtytul]
Współcześnie urządzanie łazienki naszym przodkom mogłoby wydawać się ascetyczne. Niewielką ilość detali i oszczędność kolorystyczną zastępuje tutaj perfekcja wykonania i dobra jakość materiałów. Minimalizm potrafi stwarzać wrażenie chłodu, ale przy odpowiednim doborze barw może okazać się naprawdę urokliwy.
Ciekawym uzupełnieniem szkła, stali i jasnoszarych płytek w naszej łazience będzie na przykład grzejnik w stonowanym kolorze. Grzejnik ma eliptycznie wygięte kolektory, które tworzą wrażenie łagodności i spokoju. Łazienka w takim stylu będzie wyglądać najlepiej, jeśli będzie w niej spora ilość dziennego światła.
[srodtytul]Kwitnąca wiśnia[/srodtytul]
Nowoczesność formy przejawia się często we wnętrzach czerpiących z orientalnych inspiracji. Jak wygląda łazienka japońska w stylu hi-tech? Ciemna glazura i terakota, do tego elementy wykończenia z drewna lub jego imitacji, a na ścianie – grzejnik krwistoczerwony. Niesymetryczne rozmieszczenie poziomych kolektorów, które rozchodzą się raz na lewą, raz na prawą stronę sprawia, że całość wygląda jak kaligrafowany japoński znak. Grzejnik zwraca więc uwagę swoim oryginalnym kształtem, ale jest też bardzo funkcjonalny – na kolektorach o takim rozmieszczeniu łatwo jest powiesić kilka ręczników.
Nie wszyscy jednak odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach. Zwolenników klasycznego stylu nie brakuje, ale przywiązanie do tradycji i inspiracja przeszłością nie musi oznaczać przepychu i mebli w stylu ludwikańskim.
[srodtytul]Łazienka Warhola[/srodtytul]
Kolejną tendencją, która dominuje we współczesnej sztuce aranżacji wnętrz, jest stylizacja na popartowskie wnętrza z lat 50. W takich stylizacjach dominuje tworzywo sztuczne w jasnych, cukierkowych barwach. Często nie stosuje się kafelków, zamiast tego malując ściany farbą wodoodporną. Kolory są pastelowe, rozmyte, zaś kształty mebli często półokrągłe. Na takim tle dobrze wyglądają śmielsze akcenty kolorystyczne oraz podwieszane urządzenia o niekonwencjonalnej formie.
Podobną formę mogą wybrać osoby gustujące w secesyjnych motywach roślinnych (powyginanych, zdobionych łodyżkach oraz bujnych liściach o fantazyjnym kształcie). Do łazienki w stylu Gaudiego, inaczej niż popowej, pasować zaś będą naturalne kolory grzejnika – na przykład jasna zieleń, złamana biel, kremowy. Jeśli zadbamy dodatkowo o głęboką, jasną umywalkę w kształcie wazy oraz przezroczystą baterię ze spłaszczoną końcówką, będziemy zaledwie o krok od łazienki w stylu modernistycznym. Jej ogromnym atutem będzie zapewne światło, a korzystające z niej osoby z pewnością poczują bliskość natury.
Wyposażając łazienkę, warto puścić wodze wyobraźni – przecież w tym miejscu będziemy zaczynać i kończyć każdy dzień. Stwórzmy więc jej wygląd tak, aby przebywanie w niej gwarantowało nam dobry humor i relaks. W dzisiejszych czasach grzejniki mogą nam tylko w tym pomóc.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA