Biznes

Skoda i Fiat otwierają listy najchętniej wybieranych aut

Mimo lekkiego spadku zainteresowania liderem pozostaje fabia. W pierwszej dziesiątce największy skok sprzedaży zanotował volkswagen golf, najmocniej straciła toyota yaris.
Rzeczpospolita
Po I kw. najpopularniejszą marką nowych samochodóww Polsce był Fiat. Jednakw rankingu poszczególnych modeli przewodzą auta czeskiego producenta
Fabia i Octavia to najczęściej kupowane modele samochodów w tym roku – wynika z najnowszego raportu Instytutu Samar. W I kwartale sprzedaż pierwszego z aut przekroczyła 4,1 tys. sztuk. To o prawie 4 proc. mniej niż przed rokiem. W przypadku octavii było to prawie 3,8 tys. sztuk. O ponad 12 proc. więcej niż rok temu.
W marcowym zestawieniu wyników te same modele zajmują również dwie pierwsze pozycje, w tej samej kolejności. Fabia jest jedynym modelem w pierwszej dziesiątce rankingu, który zachował swoją lokatę sprzed roku i sprzed miesiąca. Octavia po dwóch miesiącach tego roku również była wiceliderem, ale rok wcześniej zajmowała „dopiero” trzecią lokatę. Czeskie auta daleko w tyle zostawiły konkurentów. Trzecia na liście bestsellerów toyota yaris zamknęła I kwartał sprzedażą niespełna 2,8 tys. sztuk. Przy czym spadek sprzedaży japońskiego malucha przekracza w tym roku 30 proc. Większy spadek w tym roku odnotowała jedynie toyota auris (minus 47,2 proc. i 19. pozycja po I kwartale).
Dopiero na czwartym i piątym miejscu znalazły się fiaty. Przypomnijmy, że w zestawieniu marek włoski producent w I kwartale był na pierwszym miejscu. Zarówno w przypadku punto, jak i pandy sprzedaż nieznacznie przekroczyła 2,7 tys. sztuk. W zestawieniu miesięcznych wyników w marcu na czwartej pozycji uplasowała się kia cee’d. Na ten samochód zdecydowało się ponad tysiąc kierowców. To więcej niż w przypadku tak popularnych modeli, jak Toyota Yaris, Fiat Panda, VW Golf czy Ford Focus. Po raz pierwszy od pojawienia się w polskich salonach samochodowych (w grudniu 2006 r.) sprzedaż miesięczna kii cee’d przekroczyła pułap tysiąca sztuk.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL