fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polska bardziej atrakcyjna dla firm

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Zagraniczni przedsiębiorcy coraz bardziej doceniają atuty polskiej gospodarki. Rosną notowania naszego kraju jako miejsca, gdzie warto budować fabryki
Nasz kraj awansował z 15. na 5. miejsce w najnowszym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej PricewaterhouseCoopers, do którego dotarły "Rz" i Radio PiN. W zestawieniu 20 państw wyprzedzają nas jedynie Chile, Bułgaria, Malezja i Chiny.
– Jesteśmy coraz lepiej oceniani z uwagi na niższe ryzyko inwestycyjne – mówi wicedyrektor działu doradztwa biznesowego PwC Adam Żołnowski. Gdy w innych państwach sytuacja się pogarsza, polska gospodarka pozostaje stabilna.
Według ekspertów PwC, jednej z największych w świecie firm audytorsko-doradczych, Polskę korzystnie wyróżniają m.in. duży rynek pracy, stabilna sytuacja polityczna i członkostwo w UE. – Na rynki zaczęły wreszcie docierać rzetelne informacje, które nie łączą nas z problemami Ukrainy. Odkąd zaczął się kryzys, Polskę wrzucano do jednego worka z innymi krajami regionu – zauważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zdaniem PwC w Polsce będzie przybywać szczególnie dużo zakładów badawczych oraz fabryk motoryzacyjnych, biotechnologicznych i elektronicznych. Zachętą pozostaną niskie koszty. – Polska na tle Europy wciąż jest tania – mówi Rick Łada, wiceprezes Amerykańskiej Izby Handlowej.
Ale napływ inwestycji osłabia kryzys. Już w ubiegłym roku zmniejszyły się one z 16,6 do 12 mld euro. W tym mogą spaść do 6 – 7 mld euro. – Inwestorów będą zachęcać dotacje unijne – uważa Żołnowski. Mówi też, że zachodnie koncerny będą reinwestować wypracowane w Polsce zyski.
– Dużą część negocjowanych inwestycji przygotowały firmy już obecne w strefie – potwierdza prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Wojaczek. Ranking PwC jest kolejnym bardzo dla nas korzystnym.
W 2008 roku 834 menedżerów z 43 państw pytanych przez Ernst & Young wskazało Polskę jako najlepsze miejsce dla nowych inwestycji w Europie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA