fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawnicy

Jak wybrać dobrą kancelarię

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego prawnika – zmień go na innego. Bardzo pomogą rekomendacje usatysfakcjonowanych klientów. Negocjowanie cen i zakresu usług może okazać się w czasie kryzysu znacznie łatwiejsze
Na co zwrócić uwagę, by znaleźć właściwego adwokata czy radcę prawnego.
Szukasz dobrej i taniej usługi prawnej? Zapomnij o czymś takim. Usługi profesjonalne swoje kosztują.
Najpierw określ swoje potrzeby. Do czego potrzebujesz prawnika? Na stałe czy jednorazowo? Czy chcesz specjalisty w jakiejś dziedzinie, np. do procesu sądowego, czy omnibusa, który pomoże ci w każdej sytuacji i będzie na każde wezwanie.
[srodtytul]Polecony to sprawdzony [/srodtytul]
Jeśli wiesz, po co ci prawnik, możesz zacząć go szukać. Ustal listę swoich preferencji: specjalizacja, szybkość i sprawność działania, skuteczność, dostępność i dyspozycyjność.
[wyimek]Przed wyborem adwokata czy radcy prawnego klient musi określić do czego będzie go potrzebował[/wyimek]
Przede wszystkim potrzebujesz informacji. Gdzie je zbierasz? To tak jak z lekarzem specjalistą. Zacznij od rodziny, przyjaciół, znajomych. Może znają kogoś zaufanego, kogo mogą ci polecić z czystym sumieniem.
Bliscy nie zawsze jednak znają się na twoich problemach, zwłaszcza tych dotyczących działalności gospodarczej. Dlatego warto też zasięgnąć języka u zaufanych partnerów w interesach czy kontrahentów. Rekomendacja to najczęstszy sposób poszukiwania prawnika. Ta metoda sprawdza się, bo tak działa ten biznes oparty na dyskrecji i zaufaniu.
Kogo jeszcze możesz zapytać? Przykładowo – swojego księgowego, kadrowca, swój bank, doradcę finansowego. O obsługę prawną możesz się także dowiadywać w samorządzie gospodarczym, w izbie przemysłowej czy cechu rzemiosł.
[srodtytul]Wyszperani w Internecie[/srodtytul]
Jeśli jednak nikt nie wskaże ci dobrego prawnika, będziesz zdany na siebie. Możesz przeglądać gazety w poszukiwaniu ogłoszeń, ale to sposób niezbyt efektywny, bo adwokaci i radcowie nie mogą reklamować swoich usług. Już prędzej warto sięgnąć do rankingów kancelarii prawniczych publikowanych czy to w prasie krajowej (m.in. w „Rzeczpospolitej”), czy w zagranicznych almanachach, które opisują także polski rynek prawniczy.
Wertujesz książki telefoniczne, teleadresowe, informatory biznesowe. Niektórzy prawnicy informują w nich o swojej praktyce, po szczegóły odsyłając do witryn internetowych kancelarii. W dzisiejszych czasach nie da się pominąć Internetu. Regułą jest, że poważny prawnik ma w nim swoją stronę. Kancelarie starają się w ten sposób dotrzeć do potencjalnych klientów. Znajdziesz na nich informacje o profilu kancelarii i jej specjalizacjach, o prawnikach, ich dorobku i doświadczeniu, nagrodach, publikacjach w prasie, tytułach i stopniach naukowych, a nawet o współpracownikach z innych branż konsultingu.
Dowiesz się o rodzaju, zakresie i zasadach świadczonej pomocy prawnej. Zorientujesz, czy lepiej byłoby ci podpisać z kancelarią umowę-zlecenie (np. kiedy szukasz prawnika do sądu), umowę o dzieło (np. gdy potrzebujesz opinii prawnej lub projektu kontraktu) czy też umowę o stałą obsługę prawną. Dowiesz się też, czy kancelaria zaoferuje ci porady online. W Internecie znajdziesz także referencje wystawione przez klientów (oczywiście) zadowolonych z usług takiej kancelarii. Jeśli to ci nie wystarczy, możesz się upewnić o ich jakości w bezpośrednich rozmowach z referującym przedsiębiorcą, który opowie ci, dlaczego jest usatysfakcjonowany działaniem swojego prawnika.
Wreszcie niektóre kancelarie umieszczają w Internecie swoje cenniki. Zorientujesz się wstępnie i ramowo, ile i za co musisz zapłacić oraz na co cię stać. Kancelarie oferują różne systemy rozliczania pracy: godzinowy, kiedy płacisz prawnikowi za każdą zafakturowaną godzinę jego pracy, a on przedstawia ci liczbę godzin, jaką poświęcił na twoje zlecenie. Inny jest system ryczałtowy, kiedy za zadaną pracę płacisz umówioną kwotę niezależnie od tego, ile czasu zajmie jej wykonanie. Wreszcie możliwa jest stała stawka miesięczna za obsługę niezależnie od tego, ile razy będziesz potrzebować prawnika.
[srodtytul]Porozmawiaj z nim[/srodtytul]
Na podstawie zebranych informacji powinieneś ułożyć sobie krótką listę np. trzech odpowiadających twoim potrzebom i możliwościom kancelarii. Aby dokonać wyboru, niezbędna będzie rozmowa. Możesz zadzwonić. Ale my radzimy raczej osobisty kontakt, wizytę. Nie dlatego nawet, że o kancelarii może świadczyć jej siedziba, bo to bywa mylące. Umów się na rozmowę z szefem. Jemu możesz zadać te wszystkie pytania, na które nie znalazłeś odpowiedzi.
[srodtytul]Ceny do negocjacji[/srodtytul]
Musisz tak poprowadzić rozmowę, by spróbować ocenić, czy możesz liczyć na: odpowiedni poziom wiedzy merytorycznej i profesjonalizmu (to niełatwe, bo przecież sam nie znasz się na prawie), zrozumienie twoich potrzeb, zaangażowanie, solidność i terminowość twoich partnerów. Musisz wyczuć, czy należycie przyłożą się do twoich spraw, czy możesz im zaufać.
Podczas rozmowy zorientujesz się też, czy będziecie mogli się zrozumieć i dogadać. Jeśli np. potrzebujesz prawnika do stałej obsługi, ważne jest, abyś się dowiedział, czy on zna i rozumie specyfikę twojego biznesu. Taka osoba powinna umieć rozmawiać z tobą językiem celów biznesowych, a nie tylko paragrafów. Rzecz w tym, aby prawnik potrafił rozwiązywać problemy, a nie tylko przedstawić ci raport o przepisach. Jednym słowem – liczy się dobre doradztwo.
Dowiedz się także o wysokość ubezpieczenia kancelarii od odpowiedzialności cywilnej. Tak na wszelki wypadek, aby mieć gwarancję naprawienia ewentualnej szkody, gdybyś się pomylił w wyborze.
Jeśli się dogadacie co do współpracy, pozostaje kwestia ceny. Jesteś stroną umowy. Możesz negocjować, możesz próbować wytargować upust, bonifikatę, rabat czy zniżkę. Podobnie jak dodatkowe świadczenia – np. szkolenia, seminaria, aktualne informacje prawne. Pamiętaj, że to ty jesteś klientem, o którego kancelarie także walczą i zabiegają. W czasie kryzysu nawet bardziej.
Masz problem, napisz [mail=firmawkryzysie@rp.pl]firmawkryzysie@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA