fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Opiekun aplikanta musi być doświadczony

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Nowe zasady szkolenia przyszłej kadry prawniczej wymagają przygotowania konkursu i zatrudnienia patronów
Ministerstwo Sprawiedliwości wie już, ile chce płacić opiekunom aplikantów w sądach i prokuraturach oraz członkom komisji konkursowej za przygotowanie pytań na aplikację.
Rozporządzenia (projekty), w których określono zasady naliczania wynagrodzeń, są już gotowe i czekają na podpis ministra sprawiedliwości. Obsadą stanowisk zajmie się dyrektor krakowskiej szkoły. Chodzi o patronów koordynatorów oraz patronów praktyk i staży, które odbywają aplikanci zgodnie z programem, aplikacji ogólnej, sędziowskiej albo prokuratorskiej. To nowe stanowiska, a wprowadziła je [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=300968]ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury[/link].
Opiekunowie wyłonieni zostaną z grona doświadczonych sędziów i prokuratorów, by oprócz pomocy służyć młodszym kolegom wiedzą. Patron stażu i patron praktyki dostawać ma miesięcznie 457 zł (to 30 proc. kwoty bazowej, która służy do obliczania sędziowskich zarobków). Na więcej mogą liczyć patroni koordynatorzy – dostaną od 457 zł do ok. 762 zł miesięcznie. Ostateczna kwota wynagrodzenia zależeć będzie od liczby aplikantów, bo te sumy należą się za każdego z nich. Jeśli patron będzie sprawował opiekę krócej niż miesiąc, dostanie wynagrodzenie proporcjonalnie mniejsze. Zanim ruszy aplikacja, zebrać się musi zespół, który przygotuje konkurs, napisze pytania oraz opracuje zadania (chodzi o kazusy). Ci, którzy zajmą się sprawami zasadniczymi, czyli ułożeniem pytań, mogą liczyć na wynagrodzenie 3178, 34 zł (dla każdego członka zespołu). W grę wchodzi także opracowanie części pisemnej i kazusów na część ustną egzaminu sędziowskiego lub prokuratorskiego, ale na ten trzeba poczekać kilka lat. Więcej MS zamierza dać członkom komisji, która przeprowadzi konkurs – ma to być ok 4,5 tys. zł. Latem tego roku – najprawdopodobniej w czerwcu – odbędzie się pierwszy nabór na aplikację ogólną, którą poprowadzi krakowska szkoła. Po jej ukończeniu najlepsi będą kontynuować naukę na aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/03/27/opiekun-aplikanta-musi-byc-doswiadczony/]Skomentuj ten artykuł[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA