fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Branżowe strategie do poprawek

Większość polskich firm farmaceutycznych to dziś spółki prywatne. Jednak ze względu na specyficzne znaczenie tej branży rząd określi, w jakim kierunku powinna się rozwijać.
Rzeczpospolita
Szykuje się zmiana planów dla górnictwa. Część pozostałych strategii sektorowych też czeka na modyfikację
Resort gospodarki zmieni obowiązującą do 2015 r. strategię dla górnictwa. Zakłada ona, że do grupy węglowo-koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (miałaby być przeciwwagą dla koksowni Zdzieszowice Mittala, która ma 50 proc. udziału w rynku) mają wejść Kombinat Koksochemiczny w Zabrzu i wałbrzyska koksownia Victoria.
– Z ostatnich wypowiedzi osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie przedsiębiorstw w tej grupie wynika, że utrzymane będą decyzje dotyczące wyłączenia Victorii z grupy węglowo-koksowej – mówi „Rz” Andrzej Hołda, przewodniczący RN Victorii. Resort gospodarki potwierdza, że minister skarbu wystąpił o zmianę strategii i wyłączenie Victorii z grupy. Spółki węglowe przedstawiły też wstępną ocenę realizacji swoich strategii i wnioski. Na podstawie tych danych MG pracuje nad poprawkami. Weźmie też pod uwagę kształt „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.”. Resort nie określił jednak dokładnie, kiedy przygotuje nową wersję strategii.
[wyimek]19 mld zł na inwestycje w górnictwie węgla kamiennego do 2015 r. przewiduje strategia dla sektora[/wyimek] Zmiany czekają też, i to do końca marca, obowiązującą do 2013 r. strategię dla kolei. Resort musi bowiem określić nowy sposób prywatyzacji spółek grupy PKP. Bez strategii pozostaje branża farmaceutyczna. Dotychczasowa wygasła z końcem 2008 r., wcześniej w uchwale rządu wprowadzono do niej poprawki pozwalające na osobną prywatyzację każdej z Polf z Polskiego Holdingu Farmaceutycznego. – Resort gospodarki zapewne wychodzi z założenia, że trudno tworzyć nową strategię dla zaledwie pięciu państwowych firm z branży: trzech Polf i dwóch Cefarmów, które zresztą mają zostać sprywatyzowane – uważa „Rz” Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. – Jednak polski przemysł farmaceutyczny to też dziesiątki firm, które nie należą do Skarbu Państwa, ale produkują leki w Polsce, i przydałyby się przynajmniej ogólne wytyczne dotyczące tego przemysłu. Jak dowiedziała się „Rz”, jeszcze w tym roku MG zamierza przygotować analizę konkurencyjności przemysłu farmaceutycznego. Dokument oceni stan sektora i jego zdolność do rywalizacji na europejskim i pozaeuropejskim rynku leków. Problemy – jeszcze przed kryzysem i cięciem zamówień – pojawiły się w realizacji strategii konsolidacji i przekształceń w przemyśle obronnym. Zakłada ona m.in. budowę narodowego koncernu zbrojeniowego wokół Bumaru. MON zablokowało przejmowanie przez firmę części spółek tzw. remontowych. A kryzys zamroził przygotowania do integracji w całym sektorze. [ramka][srodtytul]Ministerstwo stawia na analizy[/srodtytul] Polityka przemysłowa obejmuje sektory strategiczne (energetyczny i obronny) i restrukturyzowane. W pozaobronnych trwają analizy konkurencyjności (m.in. sektorów chemicznego, drzewnego, elektronicznego, farmaceutycznego, meblowego, technik satelitarnych, informacyjno-telekomunikacyjnego, maszynowego i motoryzacyjnego). Jedną wykonano – dla przemysłu lekkiego. Analizy te zastąpią strategie sektorowe. Będą prezentować działanie firm z uwzględnieniem otoczenia, m.in. ekonomicznego, prawnego i międzynarodowego. Aktualizację dokumentu resort gospodarki planuje co dwa lata, danych ekonomicznych – co roku. Zbiorcze analizy konkurencji posłużą do przygotowania strategii rozwoju przemysłu. —kbac[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA