fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Kwatery dla zawodowej armii

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Prawa do mieszkania żołnierzy mają być zrównane bez względu na rangę oraz rodzaj służby: stałej czy kontraktowej
Projekt noweli ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP przyjął wczoraj rząd. Zmiany związane są z uzawodowieniem armii, które ma być sfinalizowane w połowie tego roku.
Wzorem będzie obecne zakwaterowanie żołnierzy zawodowych, a więc w przygarnizonowych osiedlach bądź prywatnych mieszkaniach (na tzw. mieście). Koszary zupełnie nie znikną. We wspólnych kwaterach będą mieszkali żołnierze odbywający przeszkolenie wojskowe, ćwiczenia, służby kandydackiej, słuchacze szkół, a także w służbie za granicą. Zostaną też przepisy o zakwaterowaniu zasadniczej służby na wypadek jej odwieszenia, mobilizacji czy wojny.
Podstawowa forma zakwaterowania żołnierzy ma polegać, tak jak teraz, na przydziale kwatery służbowej na czas pełnienia służby (z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej). Wchodzi też w rachubę bezpłatne zakwaterowanie w internacie lub wypłata świadczenia mieszkaniowego, gdy żołnierz zaspokoi swoje potrzeby mieszkaniowe sam. Świadczenie ma być wypłacane comiesięcznie, a jego wysokość będzie zróżnicowana zależnie od garnizonu. Projekt wprowadza również możliwość zakwaterowania żołnierzy, na ich wniosek i za zgodą dowódcy jednostki, w koszarach (z tego systemu mogą skorzystać wyłącznie żołnierze, bez rodzin). – Zakwaterowanie w koszarach ma szczególne znaczenie dla jednostek na terenach niezurbanizowanych, gdzie kwatery służbowe są oddalone np. o 30 km. Wtedy dla żołnierza, który nie ma rodziny lub ma ją w innej miejscowości, wygodniej jest zamieszkać w koszarach – powiedziała „Rz” Anna Pacholska, główny specjalista w MON. Przewidziano uprawnienia do zakwaterowania rodzin żołnierzy, którzy ponieśli śmierć lub zostali inwalidami w związku z pełnieniem służby. Będą też zmiany dotyczące postępowania po orzeczeniu rozwodu małżonków zajmujących lokal WAM przydzielony żołnierzowi i jego rodzinie. WAM przydzielałby małżonce lokal o parametrach socjalnych na czas oznaczony. Przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2010 r.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA