fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nie dawaj wolnego za tegoroczne święto 3 Maja

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Czy za 3 Maja 2009 r., który wypada w niedzielę, należy pracownikom dać dzień wolny?
[b]Nie.[/b]Tegoroczne święto narodowe 3 Maja wypada w niedzielę, a art. 130 § 2 k.p. stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Skoro uroczystość wypada w niedzielę, to pracownikom – w myśl kodeksu pracy – nie dajemy wolnego.Inaczej byłoby, gdyby wypadało np. w sobotę, tak jak w 2008 r. Wówczas załodze należało dać dodatkowy wolny dzień, bo w tej samej dacie nie mogą dublować się i święto, i wolne z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby chcąc polepszyć los załogi, szef udzielił im wolnego w inny dzień za uroczystość 3 Maja, oczywiście nie uszczuplając za tę absencję wynagrodzenia. Wówczas traktuje go jako usprawiedliwioną nieobecność i tak zaznacza w grafiku.Nie dziwi pytanie pracodawców o 3 Maja już pod koniec marca. Gdyby bowiem należało oddawać wolny dzień, to przy ustalaniu trzymiesięcznego...
REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA