fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli kontrahent nie zapłacił, zalicz wierzytelność do kosztów

Co zrobić z należnością, której nie możemy ściągnąć od klienta? Utworzyć odpis aktualizujący, udokumentować jej nieściągalność, umorzyć lub sprzedać
Te działania pozwolą zaliczyć wierzytelność do podatkowych kosztów. Oczywiście jeśli wcześniej była wykazana jako przychód należny.Musimy pamiętać, aby się nie przedawniła, wtedy bowiem nie odliczymy kosztu (art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT).[srodtytul]Postanowienie komornika... [/srodtytul]Wierzytelność może być zaliczona do kosztów, gdy była uprzednio zarachowana jako przychód należny, a jej nieściągalność została odpowiednio udokumentowana (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) w związku z ust. 2 ustawy o CIT). Aby udokumentować nieściągalność wierzytelności, trzeba mieć:- [b]postanowienie o nieściągalności[/b], uznane przez wierzyciela, wydane przez organ postępowania egzekucyjnego, albo- [b]postanowienie sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości [/b]lub o umorzeniu postępowania upadłościowego, obejmującego likwidację majątku, gdy majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub o ukończeniu postępowania upadłościowe...
REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA