Kolekcje

Zmultiplikowane postacie

Mikołaj Kasprzyk, „Adam i Ewa”, olej, płótno, 180 x 90 cm, 2004 r., fot. archiwum artysty
Archiwum
Mikołaj Kasprzyk, (ur. 1952 r.): po raz pierwszy w rankingu
Malarz. Inspiruje go otaczająca rzeczywistość. Jego bohaterowie: mężczyzna i kobieta, na ogół pozbawieni cech indywidualnych, wykonują banalne czynności. Tańczą, gimnastykują się, maszerują, sadzą drzewka, odbijają piłkę, oglądają telewizję, przeciągają linę, rozmawiają na migi. Artysta przyznaje, że najczęściej maluje siebie.
Czasem te zmultiplikowane postacie są uchwycone w dziwnych pozach, wykonują zaskakujące gesty, biorą udział w trudnej do zrozumienia, surrealistycznej grze. Rywalizują, biegną z jajkami na łyżkach, sypią kopiec albo budują wieżę, żeby stanąć na jej szczycie i prowadzić bezsensowny spór. Są to bardziej ludzkie usiłowania niż konkretne działania. Ów teatr życia zawsze jest zawieszony w wyblakłym, monotonnym pejzażu, między niebem a ziemią. Prace Kasprzyka są metaforą ludzkiej egzystencji, samotności w tłumie, zmagania się z losem, ciągłego udowadniania sobie i innym, że jest się najlepszym. Są również próbą szukania odpowiedzi na pytania o sens życia.
Mikołaj Kasprzyk urodził się w Warszawie i mieszka tu do dziś. Dyplom zrobił w warszawskiej ASP, w pracowni prof. Jacka Sienickiego (1977 r.). W latach 1977 – 1989 pracował jako asystent i adiunkt w macierzystej uczelni. Miał wiele indywidualnych wystaw.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL