fbTrack

Historia

Pospolite ruszenie pomaga zabytkom

Znamy temat wrześniowych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa: „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz”
Europejskie Dni Dziedzictwa to jedna z najciekawszych i najbardziej masowych akcji promujących zabytki. W Polsce obecne są od 1993 r. Miarą ich sukcesu jest rosnąca z roku na rok frekwencja. W ub.r. odbyło się ponad 1800 imprez kulturalnych w 246 miejscowościach. Uczestniczyło w nich prawie 400 tys. osób – o 100 tys. więcej niż w poprzedniej edycji. Największym zainteresowaniem tradycyjnie cieszyły się imprezy plenerowe – festyny, biesiady, inscenizacje i pikniki historyczne.
EDD to okazja do zwiedzenia muzeów i obiektów zabytkowych za darmo. Bardzo popularne były wystawy – zarówno czasowe, nawiązujące do tematu ubiegłorocznej edycji: „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny”, jak i ekspozycje stałe. Najwięcej imprez – ponad 500 – odbyło się w województwie mazowieckim, prawie 300 w lubelskim i 200 w opolskim. Byczyna na Opolszczyźnie, jedno z najładniejszych i najstarszych miasteczek w tym rejonie, była gospodarzem uroczystości inaugurujących ubiegłoroczne obchody. Co roku EDD dają możliwość zaprezentowania się mniej znanym miejscowościom, które mogą się poszczycić wyjątkowymi zabytkami i ciekawą historią. Ogłoszony we wrześniu ub.r. konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej „Moje korzenie – historia i tradycja w moim domu, regionie” właśnie został rozstrzygnięty. Z ponad 2600 nadesłanych prac (plastycznych, komiksów, filmów i projektów stron internetowych) nagrodzono 20 i wyróżniono 14.W tym roku EDD poświęcone będą zaniedbywanemu przez lata dziedzictwu militarnemu. Wiele tego rodzaju zabytków już zniknęło z mapy, kolejne są zagrożone, m.in. przez agresywną politykę inwestycyjną.Koordynatorem obchodów EDD w Polsce jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL