fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służba zdrowia

Ministerstwo broni homeopatii

Lekarz ma prawo przepisywać pacjentom leki, które są dopuszczone do sprzedaży w Polsce, a więc także homeopatyczne – uważa Marek Twardowski, wiceminister zdrowia
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Sezon grypowy w pełni. Lekarze rodzinni przepisują coraz więcej środków homeopatycznych. Trwa konflikt o nie między resortem zdrowia a samorządem lekarskim
Homeopatia ma swoich zagorzałych zwolenników i równie zdecydowanych przeciwników. Niedawno spór o jej skuteczność przeniósł się na najwyższy szczebel władzy. Wiceminister zdrowia Marek Twardowski w liście do Naczelnej Rady Lekarskiej z 5 stycznia napisał, że homeopatia powinna być stosowana na tych samych zasadach co inne leki. Lekarze z Rady są oburzeni.
Właśnie w Naczelnej Radzie Lekarskiej homeopatia ma największych wrogów. Już w 2002 roku zrzeszeni w niej lekarze podkreślali, że nie jest to metoda leczenia oparta na dowodach naukowych.
W kwietniu ubiegłego roku samorząd lekarski przyjął jeszcze ostrzejsze stanowisko. „Stale narasta liczba dowodów, że homeopatię należy zaliczyć do nienaukowych metod medycyny alternatywnej, która proponuje stosowanie bezwartościowych produktów o niezweryfikowanym naukowo działaniu“ – napisali lekarze.
Zdaniem samorządu doktor, który stosuje leki homeopatyczne, narusza kodeks etyki zawodowej – a za to można nawet stracić prawo wykonywania zawodu.
Po pół roku, w grudniu, wiceminister Marek Twardowski napisał list do Naczelnej Rady Lekarskiej z prośbą o anulowanie stanowiska dotyczącego homeopatii. Resort podkreślał w piśmie, że lekarz ma prawo przepisywać pacjentom leki, które są dopuszczone do sprzedaży na terenie Polski – czyli także środki homeopatyczne.
– Dostaliśmy wiele protestów w tej sprawie. Zarówno nasz departament prawny, jak i lekowy uznały, że stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej – tłumaczy wiceminister Twardowski, który sam jest lekarzem rodzinnym.
O tym, czy sama metoda leczenia jest skuteczna, wypowiadać się nie chce. – Jestem urzędnikiem państwowym i jako resort nie będziemy oceniać skuteczności leków. Natomiast jako lekarz mogę zgadzać się z opinią grupki moich kolegów albo się z nią nie zgadzać. Żyjemy w wolnym kraju, stosowanie leków legalnie sprzedawanych w Polsce jest dozwolone – podkreśla Twardowski.
W ostatnim styczniowym piśmie do Rady napisał, że środki homeopatyczne powinny być stosowane w leczeniu tak jak inne farmaceutyki i w żadnym wypadku nie naruszają kodeksu etyki lekarskiej.
Lekarze zajmą się pismami ministerstwa na najbliższym posiedzeniu Rady w lutym. Jednak już teraz mówią, że zmiana stanowiska jest mało prawdopodobna.
– Ministerstwo Zdrowia może zakwestionować uchwałę, którą podejmujemy, ale musi w tej sprawie zwrócić się do sądu. Poza tym ten dokument miał status stanowiska, a nie uchwały – irytuje się Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. – Nasza opinia jest jednoznaczna i wielokrotnie powtarzana: homeopatia nie jest metodą naukową i lekarze nie powinni takich środków przepisywać. To narażanie pacjenta na zbędne wydatki i marnowanie pieniędzy publicznych.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=s.szparkowska@rp.pl]s.szparkowska@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA