fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Coraz śmielsze ataki na Żydów

Antyizraelski marsz w Turynie
PAP/EPA
W Rzymie na murach domów i sklepach należących do Żydów pojawiły się swastyki i napisy „Juden raus!”
Antyizraelskie marsze i demonstracje odbyły się m.in. w Rzymie, Mediolanie, Neapolu, Bolonii, Turynie, Wenecji i Florencji.
Muzułmanie i aktywiści włoskiej skrajnej lewicy solidaryzujący się z ofiarami operacji w Strefie Gazy nieśli manekiny dzieci owinięte w pomalowane na czerwono prześcieradła.
Izrael znów został oskarżony o zbrodnie porównywalne z ludobójstwem Żydów w czasie II wojny. W pochodach również w rękach licznych dzieci, które protestujący przyprowadzili na demonstracje, pojawiły się palone potem flagi z gwiazdą Dawida i swastyką. W Mediolanie, gdzie w marszu uczestniczyło 5 tysięcy osób, na transparentach wypisano: „Płaczecie nad ofiarami Holokaustu, a sami powtarzacie go w Gazie”. Były liczne flagi Hamasu i Hezbollahu. Nierzadko pod przewodnictwem islamskich duchownych skandowano hasła „Śmierć Izraelowi” i „Hamas zwycięży”. Wszystkie pochody kończyła zbiorowa modlitwa do Allaha. W Mediolanie tym razem muzułmanie modlili się na placu przed dworcem głównym. Tydzień wcześniej zorganizowali identyczne modły na placu przed katedrą, co wywołało protesty hierarchów kościelnych, polityków i włoskich mediów.
W Rzymie, w okolicy Piazza Bologna, na murach i sklepach, z których wiele należy do rzymskich Żydów, pojawiły się liczne swastyki, gwiazdy Dawida i napisy „Juden raus”, „Żydzi precz z tej galaktyki”.
W ubiegłym tygodniu ultralewicowy związek zawodowy wezwał do bojkotu rzymskich sklepów „mających związek ze społecznością żydowską”.
Burmistrz Rzymu Gianni Alemanno w geście solidarności zrobił wówczas zakupy w sklepach w okolicy synagogi. Pewnie dlatego na murach wypisano również „Alemanno żyd” i „Alemanno syjonistyczny szczur”.
Nie jest jasne, czy to sprawka skrajnej lewicy czy neofaszystów.
Oburzony miejscowy proboszcz stwierdził, że to „niedouczeni imbecyle z radykalnych klubów kibiców”.
Z najnowszych sondaży wynika, że 22 procent Włochów solidaryzuje się w obecnym konflikcie z Izraelem, 18 procent z Palestyńczykami, 32 procent z żadną ze stron, reszta zaś nie ma zdania.
[srodtytul]Przeciw Izraelowi, przeciw Hamasowi[/srodtytul]
Antyżydowskie demonstracje odbywały się podczas weekendu na całym świecie. Tysiące studentów, związkowców i polityków przemaszerowało przez centrum Madrytu, niosąc transparenty „Zatrzymać ludobójstwo w Palestynie” i „Wszyscy jesteśmy Palestyńczykami”.
W Brukseli lewicowi politycy belgijscy oraz stowarzyszenia muzułmańskie zdołali zgromadzić na podobnej manifestacji ponad 10 tysięcy ludzi. Przez Bregenz w zachodniej Austrii mimo mrozu przeszły 4 tysiące demonstrantów z tureckimi i palestyńskimi flagami.
Także zwolennicy Izraela usiłowali się organizować i przeprowadzać kontrdemonstracje. Tysiące brytyjskich Żydów zgromadziło się w centrum Londynu. Nieśli transparenty „Koniec z terrorem Hamasu! Pokój dla ludzi Izraela i Gazy”. Usiłowali im przeszkodzić demonstranci niosący plakaty „Wszyscy jesteśmy z Hamasu, bojkotujcie Izrael”.
Podobne proizraelskie zgromadzenia odbyły się w Niemczech – w Berlinie, Frankfurcie i Monachium. Łącznie uczestniczyły w nich 2 tysiące ludzi, głównie miejscowych Żydów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA