fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Nad Tatrami euro się błyska

Bratysława. Radość z pierwszych 10 euro
AFP
Jako szesnasta do strefy euro weszła o północy nasza sąsiadka Słowacja
[b][link=http://www.rp.pl/galeria/5,242122.html]Zobacz jak Słowacy cieszyli się z nowej waluty[/link][/b]
- Wraz z wejściem do strefy euro Słowacja znalazła się w grupie najbardziej rozwiniętych krajów UE - powiedział w orędziu telewizyjnym Ivan Szramko, prezes Narodowego Banku Słowackiego.
Do 16 stycznia na Słowacji będzie można jeszcze płacić koronami (SKK). Halerze i korony w bilionie przechowywać można już tylko na pamiątkę lub do wymiany. Sklepy przyjmą tylko banknoty i to w takich nominałach, których wartość nie przekroczy 4-krotnej wartości kupowanego przedmiotu.
Za drobne artykuły spożywcze nie będzie więc można zapłacić „grubymi”. Głównie z powodu kłopotów z wydawaniem (i rozmienianiem...) reszty - w monetach euro. Właściciele niektórych sklepików otworzą je więc dopiero 17 stycznia. Resztę w koronach podczas sylwestrowej nocy wydawali kierowcy taksówek. Nie pracują niektóre stacje benzynowe, którym nie udało się przestawić terminali na euro.
Do 15 grudnia prawie 6,5 tysiąca słowackich przedsiębiorstw zostało zaopatrzonych w eurogotówkę. 1,185 miliona mini zestawów z monetami trafiło do instytucji publicznych (poczty, banki) i do drobnych przedsiębiorców.
Na terytorium należącym do dawnego Bloku Wschodniego wspólną walutą posługują się tylko unijna Słowenia oraz nienależące do strefy euro Czarnogóra i Kosowo (jednostronna euroizacja).
Polska wspólną walutę przyjmie najwcześniej w 2012 r. Będziemy się przyglądać odważnemu posunięciu naszego południowego sąsiada. Załamała się światowa branża motoryzacyjna - odpowiedzialna za prawie jedną piątą słowackiego PKB.
Słowacka gospodarka rozwijała się w III kwartale w tempie najwolniejszym od 11 kwartałów ("tylko" 7 proc.). Kryzys uderza w eksport i osłabia inwestycje tego kraju. W II kwartale wzrost słowackiego PKB wynosił 7,9 proc. W całym 2008 r. PKB ma zwiększyć się o 7,1 proc., a inflacja wynieść 4,8 proc.
Listopadowa inflacja na Słowacji wynosiła 5,1 proc. Główna stopa procentowa jest na poziomie 2,5 proc., dokładnie takim, jak w strefie euro.
[i]Polskie Radio, reuters[/i]
[b]Więcej o słowackim euro: [link=http://www.euromena.sk/about-euro/9404s?lang=en]www.euromena.sk[/link][/b]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA