fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Między młotem a kowadłem

Lądowa operacja przeciw Hamasowi nie jest na rękę politykom w Izraelu, ale może się okazać nieunikniona - mówi "Rz" prof. Martin van Crevelt, izraelski historyk wojskowości
[b]Rz: Czy Izrael zdecyduje się na inwazję lądową na Strefę Gazy?[/b]
[b]Martin van Crevelt:[/b] Bez takiej inwazji nie wygramy tej wojny. Same naloty niewiele nam dadzą. Problem jednak w tym, że politycy, którzy rządzą Izraelem i podejmują decyzje, nie chcą takiej operacji.
[b]Dlaczego?[/b]
Bo przyniesie straty w ludziach. A te spowodują niezadowolenie opinii publicznej, protesty, a co za tym idzie, spadek notowań ich partii. Notowań, które na razie – po nalotach z powietrza – poszły w górę. Proszę pamiętać, że w Izraelu w lutym będą wybory. A ludzie lubią, gdy straty są wyłącznie po stronie przeciwnika.
[b]Czy skoro politycy nie chcą takiej operacji, to znaczy, że jej nie będzie?[/b]
Niekoniecznie. Piłka jest bowiem po stronie Hamasu. Wszystko zależy od tego, czy da Izraelowi możliwość innego wyjścia z sytuacji. Na przykład zaproponuje zawieszenie broni. Jeśli nie – tę wojnę trzeba będzie skończyć.
[b]A nie obawia się pan, że Izrael znowu może przegrać, tak jak w 2006 roku w Libanie?[/b]
To jest wielka niewiadoma. Wtedy okazało się, że mamy znakomitych komandosów i świetne lotnictwo, natomiast nie mamy sił lądowych. Podobno przez te dwa lata zrobiono wiele, by je odbudować, żołnierze ostro trenowali i dobrze wykorzystali ten czas. Czy tak jest naprawdę? Być może już niedługo się o tym przekonamy.
[b]Czy ma pan jakieś rady dla izraelskich generałów? Jak przeprowadzić taką operację?[/b]
Kluczem do zwycięstwa powinna być współpraca sił lądowych z lotnictwem. Siły lądowe powinny zmuszać nieprzyjaciela do otwierania ognia i ujawniania swojej pozycji. Wtedy do gry powinno wkraczać lotnictwo i niszczyć cele. Gdybym ja dowodził tą inwazją, zrobiłbym to właśnie w taki sposób. Sił lądowych użyłbym jako kowadła, a lotnictwa jako młota.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA