fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Zyski państwowych firm wesprą budżet

Fotorzepa
To już trzeci z kolei rok, gdy przychody z zysków są wyższe od uzyskiwanych z prywatyzacji
Jeszcze w listopadzie 2007 r. świeżo mianowany minister skarbu Aleksander Grad szacował, że dochody z dywidend w 2008 r. mogą być nawet o połowę niższe od zaplanowanych w budżecie 2,87 mld zł. „Odchodzimy od drenażowej polityki dywidendowej. Każda ze spółek będzie traktowana indywidualnie” – mówił rozmowie z „Rz” pod koniec lutego tego roku.
Już teraz jednak widać, że budżetowy plan uda się zrealizować niemal w całości. Kwota tegorocznych przychodów z tytułu dywidend wyniosła na koniec listopada 2,57 mld zł, czyli nie odbiega znacząco od pozyskanych w dwóch ubiegłych latach. Co ciekawe, przekroczyła też założenia opublikowanego pod koniec września 2007 r. przez resort skarbu, jeszcze pod rządami PiS, dokumentu „Kierunki prywatyzacji majątku Skarbu Państwa w 2008 r.”. Zakładał on, że państwowy właściciel uzyska w tym roku z tytułu dywidend 2 mld zł.
Wartość dywidend, które trafiają do skarbu, uzależniona jest głównie od zysków największych firm (KGHM, PKN Orlen, Totalizator Sportowy, PGNiG, PKO BP). Do 20 listopada pięciu największych płatników przekazało państwowemu akcjonariuszowi 1,85 mld zł, czyli 64,4 proc. planowanych dywidendowych przychodów na 2008 r.
Tegorocznym rekordzistą, podobnie jak w 2006 i 2007 r., okazał się KGHM Polska Miedź (752 mld zł – prawie połowa zysku za 2007 r.). W poprzednich dwóch latach na dywidendę przeznaczano prawie cały zysk spółki, w której skarb państwa ma 41,79 proc. udziałów, ale za to decydujący głos ma WZA. Na drugim miejscu znalazł się PKO BP (561 mln zł, 87 proc. zysku za 2007 r.). Trzecią i czwartą pozycję zajęły spółki ze stuprocentowym udziałem skarbu państwa (PGE – 300 mln zł i Totalizator Sportowy – 136 mln zł).
Do pierwszej piątki płatników trafiło też Pekao SA, które dzięki obfitemu zyskowi mogło zasilić mniejszościowego akcjonariusza kwotą 99 mln zł. Na tegorocznej liście dziesięciu najhojniejszych wobec skarbu państwa firm figurują również: Enea, TP SA, PKN Orlen, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i PERN Przyjaźń. W tym roku – na wniosek przedstawicieli MSP – zyskiem nie podzielił się z akcjonariuszami PZU, który jeszcze w 2006 r. zajmował drugą pozycję pod względem kwoty wypłaconych dywidend. Ogółem Skarb Państwa pobrał dywidendy od 23 spółek notowanych na GPW. W spółkach, w których podjęto uchwałę o wypłacie dywidendy, wynosiła ona średnio 51,5 proc. zysku netto. Najwyższa była w firmach z mniejszościowym udziałem skarbu państwa (57,3 proc.), a najniższa w spółkach jednoosobowych (32,5 proc.) Spółki z większościowym udziałem SP przekazały do budżetu średnio 39 proc. zysku.
Ten rok będzie trzecim z rzędu, kiedy budżet zyska więcej z tytułu dywidend niż transakcji prywatyzacyjnych. Może się to zmienić w przyszłym roku. Jak założono w budżecie, przychody z prywatyzacji mają być aż sześciokrotnie wyższe niż w 2008 r.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=b.chomatowska@rp.pl]b.chomatowska@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA