fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kreml przyjął pakiet antykryzysowy

Iwona Trusewicz
Rosja wyda w przyszłym roku ponad 80 mld dolarów na ratowanie gospodarki
Obradująca we wtorek specjalna rządowa komisja antykryzysowa zatwierdziła pakiet państwowej pomocy dla rosyjskiej gospodarki. Ustaliła też listę pierwszych 250 przedsiębiorstw, które dostaną rządową pomoc. Nieoficjalnie wiadomo, że są wśród nich takie giganty jak Norylski Nikiel, Areofłot czy Poczta Rosji.
Największe pieniądze z rezerw pójdą na ratowanie sektora bankowego. Będzie to 950 mld rubli, czyli 34 mld dol. Rolnictwo dostanie 551 mld rubli (20 mld dol.). Pomoc jest rozłożona do roku 2012, ale komisja nie wyklucza, że zostanie wykorzystana w jednym roku.
Około 188 mld rubli (6,7 mld dol.) dostanie rodzimy przemysł motoryzacyjny. Przemysłowi lotniczemu przypadnie 260 mld rubli (9,3 mld dol.), stoczniowemu – 140 mld rubli (4,5 mld dol.).
Ponad 100 mld rubli (3,6 mld dol.) rząd wyda na wykup najtańszych nowych mieszkań od deweloperów. Pozwoli to zahamować upadłości firm deweloperskich i budowlanych oraz udostępnić tanie lokale na preferencyjnych warunkach. Rząd Putina przeznaczy także 130 mld rubli (4,2 mld dol.) na rozwój nanotechnologii. Ta kwota ma być wydana do 2015 r.
Uprawnione do rządowej pomocy są te firmy i przedsiębiorstwa, które mają roczne przychody ze sprzedaży minimum 15 – 16 mld rubli (572 mln dol.) oraz co najmniej 4000 zatrudnionych. – Te kryteria spełnia co najmniej 1500 przedsiębiorstw i tylu państwo pomoże, by ustabilizować sytuację w gospodarce. Od banków będziemy żądać informacji o kredytowaniu priorytetowych sektorów: rolnictwa, obronności oraz małego i średniego biznesu – stwierdził premier Putin.
Od września rząd Rosji wydał na działania antykryzysowe ponad 165 mld dol. z rezerw w złocie i walutach. Ich stan wynosił na 12 grudnia 435,4 mld dol. Są to wciąż trzecie największe rezerwy w świecie (po Chinach i Japonii).
[ramka]34 mld dol. wsparcia dostaną w przyszłym roku rosyjskie banki[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA